Kemp ako synonymum lacnej a nenáročnej dovolenky si predstavujú tí, ktorí buď nikdy nekempovali, alebo spomienky z detstva nie sú práve najkrajšie. Spája sa im s pionierskymi tábormi takmer s nulovou hygienou a pohodlím. V stanoch s drevenými podlahami, plechovými válovmi a špinavými latrínami najmenej dvesto metrov ďaleko - pričom prvá stovka sa považovala za ochrannú zápachovú zónu. Prípadne s „mokrou a tvrdou" dovolenkou s rodičmi na Šírave, Duchonke či Balatone, aj keď už pred tridsiatimi rokmi boli rozdiely medzi podmienkami v kempoch v Siofóku a na Duchonke priepastné.
Stretnutie s iným kempovaním
Pred osemnástimi rokmi sme si vyšli stopom na Oravu. Dvaja, malý stan, karimatky (koľko to len bolo pohodlia oproti síce nepremokavej, ale nerovnosti nevyrovnávajúcej celte) a spacie vaky. Paštéty, klobása a pivo - bežný štandard, nič viac sme nepotrebovali. V kempe pri Oravskej priehrade bolo zopár partií, ktoré sa sem prišli zabaviť mimo dosahu rodičov, niekoľko rodiniek s deťmi a skupina ortodoxných turistov. Pozornosť všetkých si však okamžite získalo obytné auto s holandskou značkou.
Manželia v stredných rokoch najprv všetkých naokolo pozdravili a začali sa vykladať. Vytiahli stanovú plachtu a postavili si ku karavanu predsieň, rozhrabali krtince, rozložili na zem gumovú plachtu, na ňu stôl a stoličky. Až potom sa však začalo to pravé divadlo. Majiteľ vybehol so skladacím plôtikom vysokým asi meter a ohradil si životný priestor pri vode. Za karavan zapichol prenosnú sprchu, rozkladací sušiak na bielizeň a smetný kôš. Majiteľka vyniesla z auta rôzne skladacie poličky, kam vystavila na obdiv lampášiky, ale aj sošky ako zo sekretára. Vrátila sa a v kúte vytvorila akési zátišie s metlou, vedrom, mopom. Šum v dámskej časti prizerajúcich sa nastal, keď vybehla s dvoma kvetináčmi muškátov a vázou s rezanými kvetmi. Pánska časť pre zmenu takmer dostala infarkt, keď majiteľ vytiahol na streche anténu a na stolík položil televízor. Predstavenie sa skončilo, keď sa manželia unavení vybaľovaním, vybrali na pivo.
Poniektorí diváci krútili hlavou, ďalší sa zhovievavo usmievali, ale zväčša sme si mysleli, načo toľko zbytočností viezli cez pol Európy. Nám predsa muselo stačiť, čo sa zmestilo do plecniaka. Predstava, ako sa štvorčlenná rodina tlačí v prepchatých vlakoch a vlečie so sebou kvetináče a sprchu, pobavila večer celú krčmu.
Dnes už od mája môžeme na cestách stretnúť Holanďanov či Belgičanov s karavanmi, ktorí putujú na juh. V lete sa k nim pridávajú aj Česi, ktorí boli vždy väčší trampi alebo kemperi ako Slováci. Vnútri karavanov však už nájdete oveľa väčšie vymoženosti, než aké sme videli pred rokmi na Orave.
Čo nám chýba?
Otázka, prečo Slováci nechodia na dovolenku do kempu, je legitímna. Podľa prieskumu GfK si pred letom takéto ubytovanie počas dovolenky v zahraničí plánovalo len 2,8 percenta tých, ktorí si dovolenku chceli dopriať, a do kempu na Slovensku sa chystalo 5,5 percenta.
Vlastná praktická skúsenosť: z nášho okolia chodia na takýto typ dovolenky len dvaja známi s rodinami, aj to uprednostňujú pobyt na jednom mieste. A tak sme urobili vlastný rýchly prieskum medzi kolegami. Najčastejšími dôvodmi, prečo dovolenku v kempe väčšina zamietla, boli pohodlie, hygiena a bezpečnosť. Ďalší sa zasa nechcú tlačiť s desiatkami ľudí na minimálnom priestore. U tých odpoveď znela: „Áno, ale len sám niekde v lese." Jedinú výhodu kempovania väčšina z nich videla vo finančnej nenáročnosti.
Nájsť kemp nie je problém
Zatiaľ čo u nás sú kempy roztrúsené sporadicky pri väčších mestách, termálnych kúpaliskách, štrkoviskách alebo neďaleko turisticky zaujímavých miest, v prímorských oblastiach sú často v menšej dedine aj dva, v atraktívnych lokalitách bývajú jeden vedľa druhého. Tento rok sme putovanie divočinou gréckeho Peloponézu zakončili poslednou kúpačkou na Olympskej riviére. V Paralii ležal kemp pri kempe, na špeciálnej smerovej tabuli sme ich narátali šestnásť.
Rovnaké to bolo na španielskom pobreží pri Stredozemnom mori - od severu až po Alicante, na francúzskom Azúrovom či na severe Talianska. V Chorvátsku nájdete kempingy po celom pobreží a v každej dedinke.
Prevládajú klasické, ale nemálo je aj takých, ktoré využívajú špecifické skupiny ľudí. Na miestach, kde je priaznivý vietor, sa v kempoch potkýnate o odložené surfy. V zátokách členitého pobrežia Chorvátska alebo Talianska sú zasa ukryté také, kde nachádzajú útočisko jachtári prípadne potápači. Jadranské aj čiernomorské pobrežia sú nadpriemerne priateľské k nudistom. Ak nenájdete čisto naturistický kemp, určite narazíte na taký, kde je polovica vyhradená práve nudistom. Majitelia kempov sú však pripravení aj na psičkárov. V Taliansku a Francúzsku sú bežné kempy pre golfistov, niektoré využívajú cyklisti, takže majú výborne vybavené parkoviská pre bicykle. V Slovinsku aj v severských krajinách majú podobné parkoviská pre lode a rafty.
Nechýba, samozrejme, kombinácia nudistu na bicykli, vedľa ktorého beží pes, a po jazde si ide zasurfovať, prípadne zahrať tenis.
Bezpečnosť
Nikde na dovolenke nemáte istotu, že neprídete o doklady či peniaze. Faktom však je, že samotní dovolenkári idú málokedy do kempu s úmyslom kradnúť. Zatiaľ čo v hoteli zvyčajne netušíte, kto býva vo vedľajšej izbe, v kempe sa vám nič podobné nemôže stať. Už pri stavaní stanu vás všetci sledujú a na tvárach im čítate všetky pocity: od zvedavosti, koľko času budete potrebovať na kompletný rozbor až po znechutenie, že zaberiete niekomu výhľad. Trvá to však len dovtedy, kým si spotení nesadnete na rozloženú stoličku. Najdlhšie pokým nepríde ďalšia skupina.
Ocenenia vašej zručnosti sú rôzne. Ako keď sme pred rokmi dorazili do kempu na ostrove Krk. Z favoritu sme vystúpili s tromi deťmi a z malého kufra začali vyťahovať kompletnú kempingovú zostavu vrátane veľkého paravánu. Susediaci manželia Taliani s úžitkovým autom si otočili stoličky a sledovali, čo všetko ešte vytiahneme.
Takže je jasné, že akákoľvek cudzia osoba je podozrivá, navyše ju kontroluje vždy niekoľko párov očí, keďže z kempu nikdy naraz všetci neodídu. Rovnako dobre je postarané aj o vaše deti či už na ihrisku, pri vode, alebo v areáli.
Uložiť si doklady v trezore na recepcii alebo aspoň zamknúť v aute, skutočne neuškodí. Mimochodom, len raz za dvadsať rokov nás okradli - v kempe na Zemplínskej šírave, a radosť okrem zlodejov mali naše deti, pretože sa viezli v policajnom aute.
Hygiena
Muži to majú jednoduchšie, tým neprekážajú spoločné sprchy, veď je to rovnaké, ako keď prepotení zlezú z trávnika. Tak argumentujú ženy, ale zároveň netušíme, ako to riešia ony vo fitnescentrách či na plavárni.
Úroveň kúpeľní je síce rozdielna, ale od plechových spŕch či válovov má ďaleko. Práve na sociálne zariadenia si majitelia kempov dávajú najväčší pozor. Je to totiž prvé miesto, kam sa záujemca ide pozrieť. Môže byť nadšený plážou aj priestormi, ale ak budú toalety v dezolátnom stave, určite nezostane. Pri opakovaných rekonštrukciách a modernizácii sú hygienické priestory prvé, ktoré prejdú úpravami. Nečakajte hydromasážne sprchy a perličkový kúpeľ, ale mramorom vykladané steny či obložené nádhernými a vkusnými obkladačkami sú len prvým, čo vás zaujme.
Na druhý pohľad je to čistota. Teta v gumákoch s vedrom plným saponátov, ktoré aj dvakrát denne používa systémom, čo je mokré, to je čisté, drhne všetky hygienické priestory. V niekoľkých kempoch mali dokonca vyhradené sprchy a vaničky len pre bábätká a malé deti.
Nuž a dve najčastejšie ženské otázky majú takéto odpovede:
1. áno, kúpeľne sú oddelené, extra muži, extra ženy. Aj keď v nuda kempoch je asi toto delenie skutočne zbytočné.
2. áno, aj keď máme svoje dni, dá sa to v kempe bez ujmy prežiť. Do kúpeľne to zvyčajne nie je viac ako 30 metrov a môžete sa kedykoľvek osprchovať, keďže teplá voda po celý deň je pravidlom. Zrejme to bude príjemnejšie a jednoduchšie, ako keď musíte chodiť do práce a väčšina pracuje viac než osem a pol hodiny.
Pohodlie
Najfrekventovanejší argument odmietajúci dovolenku v kempe je nedostatok pohodlia. Napríklad: potrebujem svoje pohodlie, nechcem spať na zemi, niet sa kde ukryť pred slnkom a horúčavou či dokonca - nie je tam skriňa.
Je však rozdiel medzi dvojtýždňovým pobytom pri mori a víkendovou stanovačkou, kde ste ochotní niektoré nároky na pohodlie obetovať. Pri dlhších pobytoch platí: aké pohodlie si urobíte, také budete mať. Záleží len na vašich predstavách pohodlia.
S karavanom je všetko jednoduchšie. Máte tam aj postele, police, sporák, chladničku, mikrovlnku, chemické wc, televízor, klímu, prípadne ľahko odveziete aj ventilátor.
Mnohé karavany využívajú miestni ako letné byty. A tak sa cez týždeň zdravíte len so starou mamou, za ktorou prídu na víkend deti aj s vnúčatami. Od susedov naproti zasa každé ráno na motorke odchádza manžel do práce a večer sa vracia. Na stole ho už čaká teplá večera, studené pivo a asi sedemnásťkrát pozametaná dlážka.
So stanom to je o niečo zložitejšie. Našťastie preč sú časy, keď vážil tridsať kilogramov a spolu s kovovými tyčami zabrali viac než polovicu kufra auta. Výber v obchodoch je rôznorodý - kvalitatívne aj finančne. Koľko doň investujete, závisí od vás. Ak ide o jednorazovku, môžu vám ho požičať kamaráti. Ak ho budete používať len raz do roka, aj to len pri mori - teda v prostredí, kde často neprší, môžete investovať menej. Ak v ňom však budete tráviť aj víkendy na Slovensku a okolí, oplatí sa vybrať si drahší, a teda aj kvalitnejší.
Sporák ani chladničku do kufra zrejme nenapcháte, ale variče sú skladné a ľahké. Navyše vo väčšine kempov sú kuchynky so sporákmi. Chladničky aj mrazničky bývajú zvyčajne tiež k dispozícii, takže si môžete kúpiť aj salámy či ryby na grilovanie.
Spať sa dá aj pohodlne, nemusí to byť len karimatka. Nafukovacie postele sú tiež skladné a ani vankúš nepovažujte za zbytočnú rozmaznanosť. Len si nezabudnite zobrať aspoň nafukovaciu žabu, inak prídete o pľúca.
Skrine a klíma
Nuž a skrine - niekomu postačí cestovná taška. Úprimne - väčšina z nás aj tak nie je schopná udržať si prehľad o veciach, nieto ešte poriadok. Väčšina kempistov má rôzne plastové skladacie, prípadne závesné látkové police, ďalší zasa využijú malý jednomiestny stan ako skriňu, prípadne špajzu. Najlepšie však bude, ak večerné róby necháte doma a zoberiete si len minimum vecí. Práčka je síce vo väčšine kempov k dispozícii za mierny poplatok (od dvoch do štyroch eur), ale ušetrený čas môžete stráviť buď čítaním, plávaním, alebo spaním.
S klímou v stane je trochu problém, ale stačí, ak si nájdete miesto v tieni stromov. A verte, že to nie je až taký problém, ako by sa mohlo zdať. Väčšina prímorských kempov si zeleň pestuje, hoci v náročných podmienkach, ale úspešne. Keby sa vám predsa len zdalo, že v stane je horúco, driemať môžete aj v hojdacej sieti či na rozkladacej posteli vonku. A ak sa len na chvíľku odbehnete osviežiť do mora, hneď vám bude lepšie.
Samozrejmosťou sú stôl, stoličky, paraván, elektrické prípojky, umožňujú kopu príjemných vecí ako využitie rýchlovarnej kanvice, nabíjanie mobilov, prenosného televízora alebo obyčajného posvietenia na stôl, aby ste videli na karty či knihu.
Lacná dovolenka
Stráviť dovolenku v kempe je najlacnejší variant vtedy, ak ide o jednorazovú záležitosť. Ak sa vám však tento typ trávenia dovolenky zapáči a budete si ho chcieť zopakovať, do kvalitnej výbavy už investujte nemalé peniaze. Nehovoriac o tom, ak by ste sa rozhodli pre karavan. To už je dovolenka minimálne pre stredné vrstvy.
Potom sa už nečudujete, keď pred stanmi a prívesmi sú zaparkované drahé autá a sušia sa drahé neoprény. A vaším susedom je riaditeľ pobočky Siemensu v Berne, rektor padovskej univerzity či majiteľ mliekarne v španielskej Zaragoze. Nám chýba už len to drahé auto a box na strechu - aby sme budúce leto mohli pobrať kopu ďalších dôležitých vecí.
Sloboda výberu
Rozhodnutie, ako strávite dovolenku, robíte dávno predtým, než na ňu idete. S tým súvisí aj duševná príprava. Nastavíte sa a zároveň pripravíte na to, že v hoteli sa váš režim bude skladať len z toho, aby ste stihli raňajky a ako trafiť do bazéna a na pláž. Ak však budete nespokojní, musíte tam vydržať až do konca.
Keď idete do kempu, nie ste limitovaní takmer ničím. Nepáči sa vám pláž? Môžete odísť. Nevyhovujú vám priestory na stanovanie? Kúpeľňa, umyvárka či práčovňa sa vám nezdajú? Na recepcii sa k vám nesprávali dostatočne milo? Môžete odísť a nájsť si lepší kemp s príjemnejšou obsluhou. Nič vás tam nedrží.
Dovolenka v kempe totiž pre väčšinu ľudí nebýva alternatívou k luxusným hotelom. Hotel si jednoducho neprenesiete tam, kde sa vám páči. Stan presuniete ľahko. Kempovanie sa tak stáva vyjadrením aj určitého životného štýlu a najmä úcty k svojmu voľnému času a vlastnej slobode.