BRATISLAVA. Primeraný pohyb vo vyššom veku zlepšuje zdravie a zvyšuje kvalitu života. Kto však celý doterajší život nešportoval a k telesnej aktivite ho vyprovokoval voľný čas na penzii, nemal by hneď zamieriť do posilňovne alebo sa pokúšať o adrenalínové športy. „Ľudia vo vyššom veku, ak chcú začať so športom, musia dobre poznať svoj zdravotný stav,“ hovorí telovýchovný lekár z Bratislavy Pavel Malovič.
Dobre zvolená fyzická aktivita zlepšuje pružnosť, zvyšuje kondíciu, pomáha celkovej odolnosti a prináša rozptýlenie, ba dokonca môže aj predĺžiť život. Kyslík sa totiž dostane do takých miest v tele, kam nemá prístup napríklad pri celodennom sedení. Endorfíny, ktoré sa pri pohybe vyplavujú do organizmu, prispievajú k životnému optimizmu. „Ciele seniorov pri športe sú iné ako u mladých. Nejde o výkon či silu, ale o zdravie a zábavu,“ mieni Malovič.
Najprv choďte k lekárovi
K rizikám vo vyššom veku patrí najmä u žien rednutie kostí. Úraz pri športe by pri tejto diagnóze priniesol vážne komplikácie. Obozretný treba byť pri srdcovo–cievnych, ale aj ďalších ochoreniach, nebezpečenstvo so sebou nesú napríklad závrate, s vekom pribúdajú poruchy pohybového systému.
Kým začne senior športovať, mal by sa poradiť s lekárom aj vtedy, keď sa cíti dobre. Mnohé problémy sa môžu prejaviť až pri záťaži. Vhodné je preto podrobiť sa záťažovému vyšetreniu spojenému s EKG, ktoré, ak je na vlastnú žiadosť, sa však platí a jednotlivca môže vyjsť až na jeden až dva a pol tisíca korún (zhruba 33 až osemdesiat eur). No až pri takomto vyšetrení sa môžu preukázať napríklad časté problémy s chrbticou alebo skrytá hypertenzia.
Začnite pomaly
Silnou stránkou staršieho organizmu nie je podľa lekára rýchlosť, ale vytrvalosť. Vhodný je preto pomalý pohyb, no dlhší ako dvadsať minút. Vhodné je začať rýchlou chôdzou či plávaním. Z bežných aktivít je dobrá jazda na bicykli (pokiaľ to dovoľuje schopnosť udržiavať rovnováhu) alebo turistika. Ani jednu z týchto činností sa však neodporúča robiť individuálne, ale aspoň vo dvojici. „Ak počasie starším ľuďom nedovolí ísť von, napríklad sú klzké chodníky, na udržanie kondície stačí vyjsť denne pešo jedno poschodie,“ hovorí Malovič.
Nebojte sa noviniek
Aj z populárnych pohybových činností sa dajú vybrať také, ktoré sú vhodné pre seniorov. Pre ženy je to napríklad cvičenie vo vode – akvaerobik – pri ktorom sa lepšie uvoľňujú kĺby a voda zľahčí záťaž.
Vhodnejší ako populárny golf je pre starších jeho menej náročná verzia – minigolf. Táto pohybová aktivita plní aj spoločenskú funkciu – hrá sa aj vo väčších skupinách. Kondíciu zlepší aj tanec, pri ktorom je výhodou, že sa ľudia pohybujú v páre, keď jeden tanečník môže byť fyzickou oporou partnerovi. Z ďalších vhodných a u nás zatiaľ menej známych pohybových činností sú taoistické taiči, nordická chôdza a petang.
Pri petangu je zábava
BRATISLAVA. Petang – hru so špeciálnymi guľami – môžu hrať ľudia v akomkoľvek veku. No vo Fracúzsku, Španielsku, či Grécku vidno pred kaviarňami hrať najmä postaršie ročníky. „Táto hra je tam veľmi obľúbená. Mladí totiž v tomto čase chodia na diskotéky,“ hovorí prezident klubu Guliver Zdeno Plačko.
Cieľom hry petang je umiestniť v hre pridelené gule čo najbližšie k vopred umiestnenej drevenej guličke – košonu. Hrá sa na body, tie sa získavajú podľa toho, koľko gulí tímu je na konci hry (keď už každý z najviac trojčlenného tímu, alebo jednotlivec gule vyhádzal) bližšie ku košonu ako najbližšia guľa súpera. Vyhráva tím, alebo jednotlivec, ktorý prvý dosiahne 13 bodov.
Penzisti aj vo veku okolo osemdesiat rokov si vyberajú petang preto, že je zábavný a nie je fyzicky veľmi náročný, pokiaľ sa hrá rekreačne. Chodí sa bez náhlenia po ihrisku 4 x 12 metrov, rekreačné gule vážia iba okolo 700 gramov. Košon sa hádže do vzdialenosti šesť až desať metrov. Najväčšia námaha hrozí pri zbieraní gulí. Hrať možno na akomkoľvek trocha tvrdom povrchu, nie však na tráve. Športové náradie sa dá kúpiť za 300 až 400 korún (10 až 13 eur). Pre menej pohyblivých dostať aj špeciálny magnet, ktorým zodvihnú guľu aj bez toho, aby sa museli zohýbať.
(ht)
Kým začnete športovať
Poraďte sa s lekárom, aby ste spoznali zdravotné riziká.
Ak sa aj cítite dobre a plný sil, vhodné je absolvovať záťažové vyšetrenie spojené napríklad s EKG. Platí sa zaň, no v niektorých prípadoch môže prispieť aj poisťovňa.
Záťažové vyšetrenie môže preukázať problémy s chrbticou alebo skrytú hypertenziu.
Pre starších ľudí je vhodný pomalý, no vytrvalý pohyb dlhší ako dvadsať minút.
Ak počasie pohybu vonku nepraje a umožňuje to váš zdravotný stav, na udržanie kondície je vhodné vyjsť denne pešo jedno poschodie.
Okrem chôdze, plávania, či jazdy na bicykli (pokiaľ dobre udržiavate rovnováhu), existuje rad vhodných činností, či kolektívnych športov, pri ktorých sa aj zabavíte.
Zdroj: telovýchovný lekár
Palice šetria kĺby
BRATISLAVA. Nordická chôdza je vlastne zdokonalený „lyžiarsky krok“ v teréne bez snehu, no so špeciálnymi palicami. V domovskej krajine, ktorou je Fínsko, ale aj v ďalších pritiahla veľké počty fanúšikov. „V Rakúsku sa od roku 2005 nordickej chôdzi venuje milión ľudí,“ tvrdí slovenská inštruktorka Anna Faixová.
Pri chôdzi sa podľa nej precvičuje až 90 percent svalov, použitím paličiek sa odľahčujú kĺby, pri správnej technike sa uvoľňuje napätie v ramenách, v krku a v chrbte, posilňujú sa svaly, ktoré potom chránia pred poranením a bolesťou. Tento šport má aj ďalšie pozitívne zdravotné účinky.
Kto sa mu chce venovať, potrebuje špeciálne palice, športovú obuv s pružnou podrážkou a odev, v ktorom telo dýcha. Palice sa dajú kúpiť v športových obchodoch, najlacnejšie za 600 korún (20 eur) Vhodné je naučiť sa základom techniky u inštruktora.
(ht)
Taiči nie je len boj
BRATISLAVA. Taoistické taiči je prapôvodná nebojová verzia starého čínskeho umenia. Je to aktivita zameraná na podporu a rozvíjanie zdravia a vitality, preto ho môžu efektívne cvičiť aj seniori. Zostava cvikov pozostáva zo stoôsmich mierne otáčavých a naťahovacích pohybov, ktoré precvičia celé telo a naučia relaxovať. Ak chcete cvičiť, potrebujete vedenie a dohľad inštruktora. Ľudia so zníženou pohyblivosťou cvičia v sede. U nás sa zatiaľ taoistické taiči cvičí v šiestich mestách, seniori cvičia v Bratislave a v Žiline. Členské pre seniorov je mesačne 120 korún (4 eurá).
(ht)