MOSKVA, BRATISLAVA. Za „príklad umiernenosti“ označil včera správanie Ruska na Kaukaze ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Vystupoval síce pred študentmi moskovskej univerzity, ale jeho slová smerovali do Washingtonu a najmä do Bruselu na mimoriadny summit Európskej únie.
Lavrov sa rozhodol po vzore ruského premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrija Medvedeva namiesto obrany zaujať ofenzívny postoj. Vyzval účastníkov summitu, aby „vysvetlili niekoľko vecí“ a priklonili sa napríklad k zavedeniu embarga na dodávky zbraní do Gruzínska. Spojené štáty dôrazne upozornil, že podporou Tbilisi sa dopúšťajú „historickej chyby“.
Medzitým v gruzínskej metropole Tbilisi desiatky tisíc ľudí vyjadrovali na pokojnej demonštrácii celkom opačný názor. Akcia Živá reťaz – Stop Russia má apelovať na svetové spoločenstvo, aby podporilo Gruzínsko v odpore proti ruskej agresii.
Celkom mimoriadne týmto pouličným protestom požehnal aj gruzínsky patriarcha Ilja II. a pri začatí mítingu nechal zvoniť zvony vo všetkých gruzínskych chrámoch.
Odstrániť Saakašviliho
Ak gruzínski občania i gruzínska cirkev včera vyjadrili jednoznačnú podporu svojmu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý sľúbil na mítingu „nevzdať sa“, ruský minister zahraničia Lavrov nepriamo priznal, že cieľom vojenskej invázie do Gruzínska bolo okrem iného zvrhnúť gruzínskeho lídra. Lavrov totiž povedal, že Moskva nebude rokovať s Gruzínskom, dokiaľ na jeho čele bude prozápadný Saakašvili.
Už v minulosti Rusko bolo za tento postoj kritizované hlavne Američanmi, pretože snaha zvrhnúť demokraticky zvoleného prezidenta cudzej krajiny odporuje všetkým medzinárodným dohovorom. Lavrov avšak podobné výčitky vysvetlil slovami: „V praxi bránime svoje právo zastávať v medzinárodných vzťahoch odlišné názory“, čo je parafráza výroku nedávno zosnulého ruského disidenta a spisovateľa Alexandra Solženicyna.
Rozum nestačí
Okrem toho Lavrov citoval i ruského básnika Tjutčeva, ktorý sa preslávil ospevovaním ruského expanzionizmu a je autorom nezabudnuteľnej frázy: „Rozumom Rusko nepochopíš“.
Lavrov potvrdil dávnejšie slová Putina a Medvedeva, že Rusko sa vracia na „svetovú arénu“.
Istý Putin
Premiér Putin nedáva zástancom sankcií proti Rusku najmenšie nádeje, a preto bola včera počas summitu únie ruská politická scéna nezvyčajne pokojná.
„Myslím, že to bude tak, ako sa v takých prípadoch hovorí – košeľa je bližšia než kabát,“ vyhlásil s úsmevom Putin ešte pred summitom v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu a dal tak najavo, že si je zhovievavosťou Európy závislej od ruských energetických surovín stopercentne istý.
Autor: Agentúra Epicentrum