BRATISLAVA. Kauza falšovania podpisu predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu v Národnej rade sa nekončí. Nová Generácia SDKÚ dnes podá sťažnosť proti rozhodnutiu nadporučíka Ľubomíra Kvaka, ktorý odmietol trestné oznámenie tejto organizácie a ešte jednej fyzickej osoby. Potvrdil to generálny sekretár Novej Generácie Pavol Turcina.
Kvak zdôvodnil odmietnutie trestného oznámenia na troch stranách. Z povahy prípadu podľa neho pripadali do úvahy dva trestné činy - falšovanie verejnej listiny „a vzdialene aj podozrenie zo spáchania podvodu“. Celá vec sa podľa právnikov skôr podobá na podvod ako falšovaniu verejnej listiny. Vyšetrovateľ však prezenčnú listinu nepovažuje za verejnú listinu, čo vylučuje prvý možný trestný čin a „ak by aj došlo k fiktívnemu vykázaniu prítomnosti poslanca, nezodpovedalo by takéto konanie svojimi znakmi trestnému činu podvodu“. Prečo, to nevysvetlil.
Podľa policajta mohlo dôjsť „nanajvýš k podozreniu z porušenia zákona o rokovacom poriadku a v tejto súvislosti riešiť tieto vzťahy spadá výlučne do kompetencie orgánov Národnej rady, ktoré ako je veľmi dobre známe, o tomto prípade vedia“.
Rafaj podpísal Slotu do prezenčnej listiny niekoľkokrát v čase, keď denník SME tri dni prezenčky nepretržite sledoval. Šéf SNS sa pri nich vôbec neobjavil, práve na základe prezenčnej listiny a účasti na hlasovaniach pritom dostáva vyše stotisícovú mzdu. Slota parlamentnému mandátovému a imunitnému výboru povedal, že podpis na prezenčke je jeho.
Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru prípad odmietol riešiť a uspokojil sa s tým, že mu Slota a Rafaj povedali, že podpisy sú pravé. Zákon o platových pomeroch ústavných činiteľov pritom hovorí, že predseda Národnej rady siahne na plat tomu, kto sa aspoň dva rokovacie dni riadne neospravedlní, alebo nepodpíše do prezenčnej listiny, prípadne nehlasuje. Zákon o platových pomeroch vyšetrovateľ vo svojom uznesení o odmietnutí trestného oznámenia vôbec nespomenul.
Autor: mož