Ropa je na cenovej hojdačke

Barel ropy už opäť stojí 120 dolárov. Či je to viac výsledkom špekulácií alebo objektívnych faktorov, sa podľa analytikov nedá jednoznačne povedať.

Niektorí analytici čakajú budúci rok návrat k 150 dolárom, iní pokles k 80 dolárom.Niektorí analytici čakajú budúci rok návrat k 150 dolárom, iní pokles k 80 dolárom. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Cena za barel ropy sa v posledných dvoch mesiacoch posúvala o desiatky dolárov, no nielen jedným smerom. Do akej miery ju tam potlačili objektívne faktory a do akej miery to boli špekulanti, sa podľa analytikov nedá jednoznačne určiť.

Kým koncom júna sa cena ropy dostala nad 140 dolárov za barel, už začiatkom augusta spadla na 110 dolárov. Vo štvrtok sa októbrový kontrakt americkej ľahkej ropy WTI na newyorskej komoditnej burze obchodoval už za 119,70 dolára za barel. Na chvíľu sa dostala aj cez hranicu 120 dolárov. „To, že sa ceny neustále pohybujú a prestreľujú na obe strany, je normálne,“ tvrdí analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

No ani analytici, ktorí sa zaoberajú ropným trhom, sa nezhodujú v tom, či je vývoj cien napríklad dôsledkom zvýšeného dopytu a stavu zásob ropy alebo špekulácií. „Je to vidieť aj v prognózach – niektorí analytici čakajú budúci rok návrat k 150 dolárom, iní pokles k 80 dolárom,“ povedal Vlk.

Nad špekulantmi víťazí dolár

Špekulanti v súčasnosti disponujú veľkým objemom kapitálu a presúvajú ho tam, kde cítia príležitosť rýchleho zisku. „Presne rozlíšiť špekulatívne faktory od objektívnych príčin je nemožné,“ hovorí analytik finančnej spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Modely, podľa ktorých špekulanti otvárajú svoje krátkodobé obchody, často vychádzajú z nálad na trhu. To môže spôsobiť neprimerané kolísanie kurzu, prípadne vytvorenie špekulatívnych bublín.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa analytika spoločnosti Fimex Mariána Jakubíka bolo špekulačné nákupy najlepšie vidieť vtedy, keď sa cena ropy vyšplhala na 145 dolárov za barel. Americký dolár sa v tom čase oslaboval a inflácia rástla. Investori preto hľadali alternatívne nákupy. „Väčší faktor ako špekulanti, ktorý ovplyvňuje cenu ropy, je americký dolár,“ myslí si Jakubík.

To, do akej miery ovplyvňujú cenu špekulanti, by mohli napovedať štatistiky o objeme obchodov uzatvorených nekomerčnými investormi. „Problém však nastáva, keď má napríklad rafinéria nakúpených viac ropných kontraktov, ako potrebuje. V tomto prípade môže krátkodobo špekulovať na zhodnotenie kurzu,“ hovorí Tomčiak. Štatistika však túto situáciu zachytí ako komerčný nákup, teda nákup na výrobné potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Špekulujú aj na pokles

Obchodníci špekulujú nielen na rast, ale aj na pokles cien ropy. No niektorí sa napríklad v júni na investíciách, ktoré stavili na okamžitý pokles cien, popálili. „Podľa americkej komisie pre obchodovanie s komoditami a derivátmi v posledných dvoch júlových a prvých dvoch augustových týždňoch prevažovali stávky na pokles cien,“ hovorí hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo.

V poslednom týždni sa situácia otočila. Špekulanti momentálne viac veria, že ceny ropy budú rásť. „Ak by sme aj prijali teóriu o zlovestnom vplyve špekulatívnych obchodov, mohli by sme sa rovnako pýtať, či pokles cien zo 145 na 110 dolárov nebol len dôsledkom špekulatívnych obchodov, ktoré stlačili ceny na úrovne nezodpovedajúce fundamentálnej ekonomickej realite,“ povedal Vaňo.

SkryťVypnúť reklamu

Ropa v súčasnosti zdražuje pre obavy z tropickej búrky Gustáv. Tá sa mení na hurikán a smeruje k Mexickému zálivu, kde by mohla ohroziť zariadenia pre ťažbu a spracovanie ropy okolo pobrežia USA. Obnovenie prevádzky ropovodu Baku – Tbilisi - Ceyhan po oprave v tureckej časti by malo tlačiť proti rastu cien. No nie je to zatiaľ tak. Ropovod je len v skúšobnej prevádzke a stále je tu hrozba vojenského konfliktu.

Navyše, Európa trpí deficitom denných zásob ropy. Medián, teda stredná hodnota prognóz cien ropy na konci roka, je podľa Vaňa na úrovni 123,90 dolára za barel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu