
FOTO – ARCHÍV SME
VYSOKÉ TATRY – Medzi dvoma najväčšími horskými službami na Slovensku sa opäť schyľuje k roztržke. Posledným aprílovým dňom sa skončí nájomná zmluva Tatranskej horskej služby Štátnych lesov Tatranského národného parku v priestoroch Domu horskej služby v Západných Tatrách v Žiarskej doline, ktorý je vlastníctvom občianskeho združenia Horská služba na Slovensku.
„Naši profesionálni členovia pôsobia v Západných Tatrách už 56 rokov. A v piatok minulého týždňa som sa na rade horských služieb dozvedel, že nám Horská služba na Slovensku nepredĺži nájom, a teda že sa máme vysťahovať,“ povedal náčelník Tatranskej horskej služby Jozef Janiga. Za týmto krokom jednoznačne vidí snahu Horskej služby na Slovensku o ovládnutie ďalšej z oblastí, pričom táto organizácia už pôsobí na území Malej i Veľkej Fatry, v Slovenskom raji, na Orave i v Nízkych Tatrách.
„Západné Tatry sú mimoriadne citlivou oblasťou,“ konštatoval náčelník tejto Horskej služby Ivan Gálfy, ktorý o sebe tvrdí, že ešte donedávna bol idealistom, keď si myslel, že na území celého Slovenska bude pôsobiť len jedna jediná horská služba. Teraz sa na situáciu pozerá z iného uhla pohľadu. Rozhodol sa eliminovať činnosť Tatranskej horskej služby mimo územia pôsobnosti Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u), a tým je práve južná časť Západných Tatier. „Tieto lesy sú súkromné. Patria dvadsiatke urbárskych spoločností. S nimi, aj so Správou TANAP-u máme podpísanú dohodu o výkone prevencie a záchrany v južnej oblasti Vysokých Tatier,“ konštatoval I. Gálfy a dodal, že od 1. mája na inkriminované územie presunie troch mužov z Jasnej, ktorí by mali nahradiť dnešných troch z Tatranskej horskej služby. „Severná strana Západných Tatier aj naďalej ostane v pôsobnosti THS,“ dodal.
„Nesúhlasím s tým, že by sme od mája mali opustiť naše stanovište. Spomenutá budova pôvodne patrila štátu, ktorá vďaka transformačným procesom prešla formou daru do rúk Horskej služby na Slovensku,“ povedal nám J. Janiga a dodal, že členovia THS zostanú aj naďalej pôsobiť na teritóriu južnej strany Západných Tatier. „V našej zakladacej listine sa totiž píše úplne jasne, že miestom nášho pôsobenia je územie TANAP-u. Navyše, Horská služba na Slovensku, ktorá funguje ako občianske združenie, nemôže svojvoľne zrušiť činnosť štátneho organu na časti územia, kde pôsobí,“ uviedol zdôrazňujúc, že THS nemá žiaden dôvod opustiť svoje doterajšie pracovisko v Žiarskej doline.
Podľa doterajších informácií možno očakávať, že v južnej časti Západných Tatier budú od mája paralelne pôsobiť šiesti záchranári: traja z jednej a traja z druhej organizácie.
ROBERT JURIŠ