BRATISLAVA – Aj keď sa na svete rodí viac dievčat ako chlapcov, v slovenskej politike býva žien málo alebo nerozhodujú o podstatných veciach. Vo vláde sedia Brigita Schmögnerová a Mária Machová a tvoria tak desaťpercentnú menšinu. V parlamente je po odchode Viery Ruskovej dvadsať žien, teda 13,33 percenta. Máme dve štátne tajomníčky a jednu vedúcu úradu na ministerstve.
Z politických strán je percentuálne najviac žien v KDH. Potrebu stať sa členkou hnutia ich malo viac ako desaťtisíc. V žiadnej inej strane nie je žien väčšina. V KDH je ich päťdesiatpäť percent, ale len jedna z nich je v predsedníctve, a tak hnutie navonok pôsobí ako „mužská strana“, ženy sú dosť pasívne.
Feminizovanejšie pôsobí SOP. SDĽ o ženách rada rozpráva, pred posledným zjazdom si stanovila cieľ, že do jej orgánov musí byť zvolená aspoň štvrtina žien. V okresoch sa jej tento cieľ splniť nepodarilo. V republikovom výbore to tak je, ale aj SDĽ navonok reprezentujú hlavne muži. Z SNS predbežne oznamovali, že majú v strane veľa žien, napokon sa ukázalo, že ich nie je o nič viac ako slovenský priemer – štvrtina členov.
Najvýraznejšiu presilovku hrajú muži v KSS. V inak početnej strane nie je ani pätnásť percent žien. Komunisti s ich zastúpením vo svojej strane nie sú spokojní. „Mali sme vyššiu predstavu,“ hovorí ústredný tajomník Ladislav Jača. Podľa neho do strany vstupujú väčšinou manželia spoločne a rozhodujú o tom ženy. „Niekde žena drží manžela, aby k nám nevstúpil.“
(fw)