BRATISLAVA. Ľudia na Slovensku, ktorí majú neslovenské mená alebo priezviská, by zakrátko nemali mať problém používať ich v pôvodnej forme.
V praxi sa to už deje bežne, prispôsobí sa teda aj štát. Uľahčí život najmä ľuďom žijúcim v zmiešaných manželstvách.
Zmenu zákona o používaní mien a priezvisk, ktorú navrhlo ministerstvo vnútra, včera odobrila vláda.
Natasha je muž
Ak návrh prejde v parlamente, rodičia budú môcť dať svojmu synovi napríklad zapísať meno Natasha. „Vo Veľkej Británii sa toto meno používa aj pre mužov,“ vysvetľuje Alena Koišová z ministerstva.
Keďže u nás je meno zaužívané ako ženské, bude sa od rodičov vyžadovať, aby predložili potvrdenie zastupiteľského úradu cudzieho štátu, že meno je v danej krajine bežné.
Iné cudzie mená, ktoré sú obvyklé, ako napríklad Thomas, sa budú môcť zapisovať do matriky v pôvodnom tvare. Oficiálny zákaz zápisu budú mať naďalej hanlivé a neosobné mená alebo domácke tvary mien.
Problém s –ová zostáva
Novela by mala uľahčiť aj používanie cudzích priezvisk v pôvodnom tvare, alebo ich zmenu počas trvania manželstva. To je prípad Bibiany McClean, ktorá si chcela pri sobáši v roku 2002 nechať zapísať do matriky priezvisko McClean– Marcinová. „Povedali mi, že buď mi zapíšu obidve priezviská s – ová alebo bez –ová,“ hovorí. Po novom si pani McClean bude môcť zapísať želanú formu priezviska, hoci je už vydatá.
Problém by nemala mať ani Jana Akramová, ktorá si po svadbe v roku 1995 chcela nechať priezvisko Akram po anglickom manželovi. Musela by sa však vzdať slovenskej národnosti. „Nebolo to pre mňa až také dôležité, tak zostala Akramová,“ spomína jej manžel Addy.
Cudzie ženské priezviská sa do matriky stále budú musieť zapisovať s koncovkou –ová. Problém by mala podľa Koišovej riešiť novela zákona o matrikách.
Zákon umožní zmeniť tvar mena podľa práva alebo tradície iného štátu, zapísať cudzojazyčné meno do matriky, zmeniť si priezvisko počas trvania manželstva, určiť, zrušiť alebo zmeniť raz poradie viacerých mien bezplatne, používať neutrálne meno a priezvisko ľuďom so zmeneným pohlavím, dať dieťaťu priezvisko matky, ak otec otcovstvo zaprie.
(r)
S pohlavím sa dá zmeniť aj meno
Ľudia, ktorí si zmenili pohlavie, by mali dostať možnosť používať neutrálne mená.
BRATISLAVA. Alex Mišeje, Nikita Janků alebo priezviská Minarovie a Jakubových sú podľa Silvie Mihálikovej z ministerstva vnútra príkladom neutrálnych mien a priezvisk, ktoré budú môcť podľa novely rovnomenného zákona používať ľudia so zmeneným pohlavím.
Ministerstvo vnútra zmenu podľa Aleny Koišovej nekonzultovalo s cirkvami, na rozdiel od ministerstva spravodlivosti, ktoré s nimi riešilo manželské zmluvy.
Katolícka cirkev to podľa hovorcu KBS Jozefa Kováčika nepovažuje za potrebné. „My nechceme riešiť čiastkové a sekundárne veci, ktorým je aj takýto návrh zákona, nám ide o podstatu veci.“
(jkr)