TEL AVIV, KÁHIRA. Po troch dievčatách chceli mať chlapca. Pokúšali sa oňho päť rokov. Keď sa nedarilo, lekári rozhodli, že je čas na hormonálnu liečbu. Osvedčila sa.
Dvadsaťsedemročná Egypťanka Ghazala Chamis porodila pred dvomi týždňami sedmorčatá. Štyroch chlapcov a tri dievčatá. Dokázala ich vynosiť do 34. týždňa. Musela. V Egypte totiž nemajú dostatok respirátorov pre predčasne narodené deti, a tak chceli lekári čakať, kým sa im vyvinú pľúca.
Riskantné postupy
To, že jej deti zvládli cisársky rez aj následnú staroslivosť v nemocnici, kde nemali ani dosť sterilných inkubátorov, označujú lekári za zázrak. Ich medicínske postupy však v Európe aj v samotnom Egypte označujú za povážlivé. „Je to medicínske zlyhanie,“ povedal agentúre AP profesor Guido Pennings z university v belgickom Gente, ktorý sa zaoberá etikou liečby neplodnosti. Podľa neho nebol dôvod začať liečiť neplodnosť, keďže Ghazala (na snímke ČTK/AP s manželom) už dokázala otehotnieť aj porodiť a je mladá.
Problémom je, že hormonálne injekcie na liečbu neplodnosti sú v Egypte ľahko prístupné. Jedna injekcia stojí podľa AP vďaka vládnym dotáciám okolo 7 a pol dolára a jej predpis nepodlieha žiadnej špeciálnej regulácii či schvaľovaniu tímom odborníkov.
Egypt pritom nemá peniaze, ani medicínske vybavenie na zvládnutie rizikových tehotenstiev s viacerými plodmi. Chudobnej krajine navyše hrozí preľudnenie.
Musí mať syna
Ghazala Chamis sa pre hormonálnu liečbu a tehotenstvo, ktoré ju pokojne mohlo aj zabiť, rozhodla preto, aby mohla mať syna. V tradičných egyptských rodinách je syn nielen zdrojom otcovej pýchy, ale aj príjmov, keďže môže začať skôr pracovať. S dievčatami sú len starosti s venom. Niekde dokonca o žene, ktorá porodila len dcéry, hovoria ako o bezdetnej.
Ghazala sa má onedlho vrátiť s deťmi domov. Sama priznáva, že majú len dve izby a jej muž pracuje príležitostne ako pomocník na farme. Vláda im sľúbila na dva roky plienky a mlieko. Čo bude po tom, netuší.
Autor: mik