BRATISLAVA. Napriek pomalšiemu rastu ekonomiky bude aj v nasledujúcom roku v rozpočte dosť peňazí na rozdávanie.
Z daní by do štátneho rozpočtu malo prísť budúci rok asi o 27 miliárd korún viac (zhruba 900 miliónov eur). Ekonomike sa darí, rastú príjmy aj zisky podnikov. Do rozpočtu pritečie viac peňazí nielen zo zdanenia firiem a ľudí, ale najmä preto, že domácnosti so zarobených peňazí viac kupujú.
Šmál: Rozhadzovať sa nebude
Oproti tomuto roku by mal výnos dane z pridanej hodnoty stúpnuť o vyše 11 miliárd korún. Nič na tom nemení ani to, že DPH sa v súčasnosti „zdanlivo“ nedarí. V polovici augusta totiž bolo v štátnej kase z tejto dane menej peňazí ako vlani.
„Vývoj DPH je v súlade s našimi prognózami,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Vysvetlil, že menej peňazí z DPH v tomto roku oproti minulému spôsobilo predzásobenie obchodníkov cigaretami v druhej polovici minulého roka. Tento rok sa ďalšia vlna predzásobenia ešte nerozbehla, keďže ďalšie plánované zvýšenie spotrebných daní z cigariet odsunuli až na február.
Analytici sa v hodnotení nového rozpočtu zhodujú v tom, že v príjmoch nie je problém. Sú odhadnuté dobre. Horšie je to už s výdavkami.
„Koaliční politici sa predháňajú v návrhoch, ktoré nie sú kryté príjmami. Vládne sľuby širokému spektru záujmových skupín od poľnohospodárov až po dôchodcov môžu spolu so spomaľovaním ekonomiky spôsobiť, že plánované deficity sa nedodržia,“ povedal analytik Trend Analyses Michal Lehuta.
Vláda na budúci rok chystá vyše sedemmiliardový balíček kompenzácií prípadných negatívnych vplyvov eura. Z balíka najviac odkroja penzisti. Štedré dotácie by mali dostať aj poľnohospodári, a to napriek tomu, že ich príjmy sa tento rok pohybujú v historických výškach.
Šmál oponuje, že rozhadzovať sa nebude. „Pre výdavky zo štátneho rozpočtu stále existuje obmedzenie, ktorým sú maastrichtské kritériá. Plánovaný schodok rozpočtu neprekročíme,“ povedal.
Fingovaná sociálna politika
Analytik MESA 10 Ján Marušinec povedal, že vládna podpora školstva, vedy a diaľnic je len v rovine sľubov. „Podpora týchto pre ekonomiku dôležitých oblastí je postavená predovšetkým na peniazoch z eurofondov,“ povedal Marušinec.
Pomalé čerpanie eurofondov môže financovanie týchto oblastí ohroziť. „Ak sa nebudú čerpať, čo je vzhľadom na doterajší vývoj celkom reálne, tak tieto oblasti zostanú podfinancované, pretože priamo v rozpočte sa počíta len s veľmi malým nárastom peňazí,“ povedal Marušinec.
Kritizuje sociálnu politiku, o ktorej Ficova vláda hovorí, že je jej prioritou. Rodinná politika, ktorá by mala byť podľa neho pilierom sociálnej podpory štátu, je v úzadí. Vláda rozdáva len jednorazové nesystémové príspevky na narodené deti, čo Marušinec nepovažuje za skutočnú sociálnu politiku.
„Ak vláda hlása sociálnu politiku, tak by som predovšetkým čakal, že bude podporovať rodiny s mladými deťmi formou pravidelných príspevkov, a nie iba jednorazovými dávkami na narodené dieťa, za ktoré si mladá rodina kúpi sotva kočík,“ povedal Marušinec.
Autor: Ľuboš Jančík