BRATISLAVA. Ihneď po včerajšom vystúpení ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý presne o 15. hodine a 4. minúte moskovského času oznámil, že podpísal dokumenty potvrdzujúce suverenitu Abcházska a Južného Osetska, sa ruský akciový trh výrazne prepadol.
Len počas reči ruského lídra, ktorá netrvala ani štyri minúty, spadli akcie o 1,5 percenta. Biznismeni a investori neschvaľujú nadšenie ruských politikov z odtrhnutia oboch republík od Gruzínska a vyhlásenie nezávislosti.
Už prvé dni ruskogruzínskeho konfliktu boli poznačené odlevom kapitálu vo výške niekoľkých miliárd dolárov. „Po tom, čo sa ruské vojská začali sťahovať z územia Gruzínska, sa odlev kapitálu pribrzdil, no investori ostávajú v pohotovosti,“ hovorí Martin Vrablec z finančnej spoločnosti Fio.
Akcie zažili nezvyčajne vysoký denný prepad
Ruský akciový trh aj včera zažil nezvyčajne vysoký denný prepad akciových indexov. „Investori predávali včera doslova všetko, čo sa dalo, a západní, nehľadiac na voľný deň v Londýne, boli aktívnejší ako ruskí,“ citujú ruské agentúry jedného z účastníkov moskovskej burzy.
Padali všetky akcie, najviac z ťažobného sektora. „Akcie sa poobede prepadli až o 5,8 percenta, neskôr straty mierne korigovali,“ hovorí Gabriel Hinzeller z KD Investments. Ruské akcie nakoniec včera zaznamenali priemernú dennú stratu 4,16 percenta.
Ruský akciový trh už klesol na najnižšiu úroveň od septembra 2006. Nie je to až taký výrazný pokles, ako bol napríklad pri európskych akciách, ktoré sú na najnižších úrovniach od júla 2005. „Väčšiu pozornosť skôr púta rýchlosť poklesu, pričom ruské akcie stratili viac ako 35 percent za posledné tri mesiace,“ hovorí Miroslav Ovčarik z Pioneer Investments.
Index RTS, jeden z hlavných ruských akciových indexov, sa včera dostal tesne pod úroveň 1600 bodov a priblížil sa úrovni z októbra roku 2006. Za posledný mesiac stratil takmer 30 percent svojej hodnoty. Na porovnanie, napríklad index pražskej burzy PX sa za rovnaké obdobie oslabil iba o jedno percento, nemecký DAX o 1,7 percenta a americký Dow Jones o 0,1 percenta. „Z uvedených hodnôt indexov je viac ako zrejmé, že za prepadom ruského indexu stoja len domáce indikátory, hlavne spomínaný vojenský konflikt,“ hovorí Vrablec.
Už v pondelok trh negatívne reagoval na slová premiéra Vladimira Putina o „zbytočnosti“ pripojenia sa Ruska k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Dosiaľ sa Moskva usilovala o členstvo v tejto štruktúre. Teraz po prvýkrát Putin de facto členstvo vo WTO odmietol, i keď zdôrazňuje, že v budúcnosti a po vyjasnení všetkých vzťahov je možné opäť rokovanie o vstupe do organizácie obnoviť.
Obchodníci veľkú časť poklesu pripisujú aj zmene trendu vo vývoji komodít, najmä ropy, ktorej ceny v posledných týždňoch klesajú. „Polovicu hodnoty všetkých akcií v Rusku v júli tvorili práve akcie v petrochemickom priemysle,“ povedal Ovčarik. Spoločnosti Gazprom a Lukoil predstavovali 30 percent.
Podnikatelia sú nervózni aj preto, že vojna sa odohráva v oblasti kľúčovej pre dopravu ropy z Ázie do Európy.
Včera sa oslabila aj ruská mena, no nie tak dramaticky. Ruský rubeľ sa oproti americkému doláru znehodnotil o 30 kopejok na úroveň 24,70 rubľa za dolár.
Z ruského trhu sa nestiahnu
Experti predpovedajú, že akcie stratia ďalších 20 percent, pokiaľ sa nestane zázrak a vzťahy medzi Ruskom a Západom sa nezlepšia. Okrem toho sa na burze odrážajú i úvahy niektorých členov EÚ o úplnej izolácii Moskvy ako odvetnom kroku za anexiu časti Gruzínska. Na taký vývoj sa pamätajú podnikatelia len v kritickom roku 1998, keď sa Rusko dostalo do hlbokej ekonomickej a finančnej krízy a ruské burzy museli byť zatvorené.
Finančné skupiny Penta a J&T sa z ruského trhu neplánujú stiahnuť. „Aktuálny vývoj na ruskom akciovom trhu zatiaľ neovplyvňuje našu investičnú stratégiu, ktorou je snaha o presadenie sa v kategórii mid-sized investícií, teda nemáme záujem vstupovať na ruskom trhu do megaobchodov a ani do privatizácií,“ povedal hovorca Penty Martin Danko. Segmenty, ktoré Pentu v Rusku zaujímajú, napríklad maloobchod, zaznamenávajú podľa Danka rast s priaznivou prognózou do budúcnosti.
„Na náš hotel ani banku v Moskve to vplyv nemalo. Veľmi opatrne analyzujeme, čo sa tam deje a aký to bude mať vplyv,“ povedal hovorca J&T Maroš Sýkora.
Autor: Agentúra Epicentrum