BRATISLAVA. Schopnosť prelaďovať zrak zo vzdialeného bodu a vzápätí pozerať do blízka – akomodácia – sa postupne s vekom stráca. „Okolo štyridsiatky alebo po 42. roku sa oko ťažšie prispôsobuje a pri čítaní alebo písaní sa musí namáhať,“ vysvetľuje očný lekár Pavel Lackovič. Zhoršovanie zraku sa prejavuje tak, že oči sú unavené, začínajú páliť alebo rezať, môže pribudnúť celková malátnosť alebo bolesti hlavy. Výnimkou sú len ľudia, ktorí sú krátkozrakí a majú viac ako mínus štvorky dioptrie, pretože očná chyba nevyžaduje prispôsobovanie sa oka nablízko, a „starnutie oka“ vyrovná ich doterajší hendikep.
Naopak, ľudia, ktorí nosia okuliare do diaľky, môžu zaznamenať starecké videnie alebo vetchozrakosť (problémy s videním nablízko) o niekoľko rokov skôr. Po päťdesiatke sa zvyčajne k zhoršenému čítaniu pridá aj zhoršené videnie do diaľky, okolo päťdesiatky sa môže pridružiť k zhoršenému videniu do blízka aj šedý zákal.
Na prehliadku máte nárok
Preventívne lekárske prehliadky u očného neexistujú. Napriek tomu, ak ich odporučí všeobecný lekár, prepláca prehliadku zdravotná poisťovňa a jej intenzita nie je podľa zákona obmedzená. „Odporúčame každému pacientovi nad 40 rokov, aby aspoň raz za tri roky išiel na prehliadku k očnému lekárovi,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Andrea Devánová. Lekár radí, aby na prehliadku chodili ešte častejšie. Napríklad očný tlak môže počas dvoch rokov spôsobiť nezvratné škody na zraku.
Platiť za vyšetrenie pacient u lekára, ktorý spolupracuje s poisťovňami, nemusí. Niektorí lekári však môžu požadovať poplatok za objednanie sa mimo ordinačných hodín. V súkromných centrách, kde si klient všetko hradí sám, môže stáť bežné vyšetrenie zraku niekoľko stoviek korún.
Ak vám predpíšu okuliare
Dospelý človek má podľa výnosu ministerstva zdravotníctva nárok na preplatenie 150 korún (4,98 eura) z ceny, ktorú zaplatí za nový rám na okuliare raz za päť rokov. Ak ide o pacienta, ktorý má tvárovú asymetriu či ťažké kozmetické chyby, prepláca poisťovňa plnú výšku za individuálny okuliarový rám raz za dva roky.
Raz za tri roky má každý nárok dať si predpísať u lekára nové okuliarové sklá. V optike spolupracujúcej so zdravotnou poisťovňou získava pacient s receptom však nárok na preplatenie len časti ceny. Môže to byť päť percent, ale aj viac, závisí to od konkrétnej diagnózy, typu skiel a podobne. Podmienky sa štvrťročne menia. Pri zrakovej chybe viac ako osem dioptrií má pacient nárok na sklá na predpis raz za dva roky. Pri zmene refrakcie, chyby vyjadrenej v dioptriách, vždy podľa potreby. Každá z poisťovní môže v zmluvných optikách poskytovať aj ďalšie výhody. Každá zdravotná poisťovňa nemusí mať uzatvorené zmluvy so všetkými optikami. Napríklad poisťovňa Apollo má zmluvy s 300 optikami, Dôvera spolupracuje s každou optikou.
Poisťovne nepreplácajú multifokálne sklá (umožňujú vidieť na rôzne vzdialenosti.)
Bez lekára nekupujte
BRATISLAVA. Na očnej prehliadke lekár alebo optometrista počas vyšetrenia okrem iného sleduje dioptrický stav oka a rozdiely medzi jedným a druhým okom. „Prístrojom namerané hodnoty, ktoré zistíme, musíme subjektívne upraviť, pretože výber okuliarov ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov,“ povedal očný lekár Pavel Lackovič. Závisí to aj od povolania človeka alebo vzdialenosti, na akú si približuje či vzďaľuje noviny pri čítaní podľa vlastného návyku.
„Dvaja ľudia, ktorým nameriame rovnaké hodnoty, môžu mať rôzne dioptrie. Nie každý znesie úplnú korekciu zraku,“ vysvetľuje Lackovič. Dioptrie namerané pre každé oko zvlášť nemusí napríklad pacient zniesť pri pozeraní obomi očami súčasne.
Okuliare, ktoré si človek kúpi v hypermarkete bez vyšetrenia u lekára, preto neodzrkadľujú skutočné potreby pacienta. Majú totiž v zásade rovnaké dioptrie na obidvoch sklách a nezohľadňujú rôzne osové chyby zraku, vzdialenosť medzi zreničkami ani vhodnosť rámu, jeho veľkosť a posadenie na nose.
„Rovnakú dioptriu na obidvoch očiach má len malé percento ľudí a 50 až 60 percent ľudí má zároveň astigmatizmus, čo je najčastejšie menšie alebo väčšie zakrivenie rohovky,“ povedal Lackovič. Okuliare z hypermarketu preto neradí používať.
Platí to nielen na okuliare z obchodu, ale aj na okuliare, ktoré si ľudia požičiavajú od partnerov. „Požičať si okuliare od partnera je možno ešte horšie ako nepoužívať vôbec žiadne okuliare,“ myslí si lekár. Človek, ktorý okuliare potrebuje, ale nepoužíva, si už nenavodí napríklad bolesti hlavy alebo migrénu, len si nedokáže prečítať alebo vidieť, čo potrebuje. Používanie nevhodných okuliarov však môže spôsobiť nové zdravotné problémy.
(mgl)
Keď vám začína slabnúť zrak
Vyšetrenie u očného lekára hradí zdravotná poisťovňa tak často, ako potrebujete.
Na prehliadku vás odporučí váš praktický lekár.
Každý, kto je starší ako štyridsať rokov, by mal ísť k očnému lekárovi aspoň raz za tri roky, lekári odporúčajú aj častejšie.
Dospelý človek má nárok na preplatenie 150 korún (4,98 eura) z ceny, ktorú zaplatí za nový rám na okuliare raz za päť rokov.
Na predpísanie nových okuliarových skiel máte nárok raz za tri roky, poisťovňa prepláca len časť nákladov.
Pri zmene dioptrií vám okuliare predpíšu podľa potreby.
Zdroj: lekár, zdravotné poisťovne, optiky
Pri laseri zvážte vek
BRATISLAVA. Dioptrické chyby zraku ako krátkozrakosť a ďalekozrakosť sa dajú odstrániť excimerovým laserom. Krátkozrakosť sa odstraňuje do mínus desať dioptrií, ďalekozrakosť do plus päť dioptrií. Podľa štatistík bratislavského centra Excimer asi pätnásť percent pacientov bolo vo veku od 50 do 60 rokov.
U ľudí nad 45 rokov sa excimerovým laserom odstránia dioptrie do diaľky, ale na čítanie a prácu do blízka sú okuliare naďalej potrebné. Pacienti, ktorí by sa potrebovali zbaviť okuliarov do blízka, môžu byť operovaní špeciálnou metódou, ktorou sa môže odstrániť maximálne plus 2,5 dioptrie.
„Po štyridsiatke treba individuálne zhodnotiť, či je vhodné nechať si zrak operovať excimerovým laserom, alebo nie,“ hovorí očná lekárka Mária Červeňová z Banskej Bystrice.
Dôvodom je starecké videnie. Ak má pacient do 40 rokov mínus tri dioptrie, po stareckom videní v päťdesiatke sa mu do blízka „zlepší zrak“ na mínus jednotky. „Ak by som v päťdesiatke takéhoto človeka operovala, túto výhodu by som mu pravdepodobne zobrala,“ povedala.
Zdravotné poisťovne zákroky excimerovým laserom hradia len výnimočne a aj to len čiastočne.
(mgl)