BRATISLAVA. Európska komisia premiéra Roberta Fica upozorňuje, že pri projektoch financovaných z únie nestačí dodržiavať len všeobecné pravidlá, ale aj základné princípy transparentnosti, rovnakého zaobchádzania a korektnej súťaže.
„Toto platí pre výber projektov, ako aj pre ďalšie následné postupy verejných obstarávaní,“ povedala hovorkyňa komisie pre Zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti Katharina von Schnurbeinová. Reagovala tak na Ficovu predstavu o tom, čo bude vláda považovať za klientelizmus a čo nie.
Ficova priehľadnosť je iná
Predseda vlády povedal, že mu nebude prekážať, ak v prípade dvoch rovnocenných projektov ministri udelia dotáciu tomu, v ktorom figuruje starosta alebo primátor vládnej koalície. Pri rozdeľovaní peňazí nesmie byť však porušený zákon.
„Toto konštatovanie berie klientelizmus ako normálnu vec,“ hovorí britská politologička Karen Hendersonová, ktorá dlhodobo sleduje vývoj na Slovensku. Podľa nej by vo Veľkej Británii niečo také nebolo možné. „Neviem si predstaviť, že nejaký politik by si vôbec trúfal niečo také vyjadriť,“ povedala.
„Nie je úlohou Európskej komisie s tým niečo urobiť. Je to úloha slovenských voličov,“ povedala Hendersonová, ktorá tvrdí, že komisia nemá právo zasiahnuť proti premiérovým vyjadreniam. „Ja som však daňový poplatník v krajine, ktorá je čistým prispievateľom do rozpočtu Európskej únie, a mne sa to veľmi nepáči, ako budú rozdeľované európske peniaze na Slovensku,“ tvrdí Hendersonová.
Fico v nedeľu v televízii TA3 ako príklad uviedol, že ak by dostal sto žiadostí na podporu výstavby ihrísk a mohol by prispieť len tridsiatim, tak podporí tú obec, kde je starosta zo Smeru. Bráni sa tým, že len úprimne pomenoval to, čo všade funguje. Politické strany sú podľa neho prepojené na starostov a primátorov.
„Tak funguje korupčný politický systém a nie európsky,“ reagovala včera SMK, podľa ktorej hrozí, že únia Slovensku zastaví „na základe deformácií hlásaných predsedom vlády a realizovaných súčasnou vládou“ finančnú podporu.
SMK pritom sama mala v minulosti problém s podozreniami z klientelizmu, čím včera obhajovala premiéra aj podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Z hodnotenia ministerstva výstavby z predošlého obdobia podľa nej vyplýva, že dotácie prideľovalo nespravodlivo.
Partneri sú spokojní
Koaličným partnerom premiérov postoj neprekáža. HZDS hovorí, že dôležitý je súlad so zákonom.
„Neoznačujme to ako klientelizmus, zamyslime sa nad pojmom spravodlivosť,“ povedala Belousovová. Podľa nej si treba tiež všimnúť, že väčšina starostov a primátorov, ktorí boli nominovaní stranami súčasnej vládnej koalície, boli počas ôsmich rokov uplynulej vlády pri poskytovaní dotácií odsúvaní.
Ficove výroky
To, že niekto sympatizuje s politickou stranou, nemôže byť ako záznam v registri trestov. Toto si povedzme raz naveky. Veď politické strany sú napojené na primátorov, starostov, len to musí byť v súlade so zákonom. Celý svet takto funguje.
(televízia TA3, 24. augusta 2008)
Autor: hud