TBILISI, BRATISLAVA. Pán prezident, odsun vojenských jednotiek bol podľa plánu ukončený. Už piatok večer vo vysielaní ruskej televízie oznámil ruský minister obrany Anatolij Serďukov stiahnutie z gruzínskeho územia.
Sarkozy sa hnevá
Keby si obyvatelia gruzínskeho najdôležitejšieho prístavu Poti mohli naladiť ruský Prvý kanál, neverili by vlastným ušiam. V ich meste sa ešte aj včera potulovali ruskí vojaci. A podľa generála Anatolija Nogovicyna tak skoro ani neodídu.
Kremeľ podľa Západu aj naďalej ignoruje prímerie, ku ktorému sa zaviazal.
Na dodržanie slova včera ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v telefonickom rozhovore vyzval aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý šesťbodové prímerie medzi Ruskom a Gruzínskom vyjednal. Hovorí sa v ňom o stiahnutí ruskej armády na pozície zo 6. augusta, teda ešte pred vypuknutím konfliktu o separatistické Južné Osetsko, ktoré Rusi dlhodobo podporujú.
Moskva si prímerie vysvetľuje po svojom a tvrdí, že jej jednotky hlboko na území gruzínska ponechá, aby zabránila ďalšiemu krviprelievaniu. Územie, na ktorom nechala svoje kontrolné stanovištia, pomenovala „zónou zodpovednosti“.
Podľa ruského vysielania BBC Moskva tak testuje Západ. Dáva mu najavo, že Gruzínsko, ktoré chce vstúpiť do NATO, je stále pod sférou ruského vplyvu. Rusi sú zároveň presvedčení, že západní spojenci proti okupácii Gruzínska nezasiahnu. A • pre závislosť od ruského plynu.
Poti Rusov nemusí
Asi tisícka obyvateľov čiernomorského prístavu protestovala proti ruskej prítomnosti. Pre Gruzínsko je Poti kľúčovým miestom nielen z vojenského, ale najmä ekonomického hľadiska. Je hlavným čiernomorským prekladiskom ropných produktov z Kaukazu aj zo Strednej Ázie.
Ruská armáda prístav nielen obsadila, ale aj bombardovala krátko po vypuknutí konfliktu.
Pri náletoch zabila viacero civilných zamestnancov obchodného prístavu, pričom podľa jeho šéfa Alana Middletona použila aj kontroverzné kazetové bomby, ktoré medzinárodné spoločenstvo odsudzuje ako nemorálne.
„Ak chcú Gruzínsko ekonomicky poškodiť, vybrali si Poti správne,“ povedal vtedy SME nahnevaný britský šéf prístavu Middleton. V obchodnom prístave sa nenachádzali žiadne vojenské objekty a gruzínski vojaci opustili mesto krátko po vypuknutí konfliktu.
Obyvateľov ďalšieho gruzínskeho mesta Gori neďaleko Tbilisi, ktoré po dlhom naťahovaní už ruskí vojaci opustili, včera vystrašil výbuch nákladného vlaku s palivom. Podľa gruzínskych predstaviteľov vlak pravdepodobne zachytil pozemnú mínu, ktorú mohla na koľajnici nechať ruská armáda počas desaťdňovej okupácie Stalinovho rodiska.
Američania priplávali
¶Kým Európa váha s väčšou politickou podporou Tbilisi, do gruzínskeho prístavu Batumi južne od Poti včera priplávala americká vojenská loď USS McFaul s 55 tonami humanitárnej pomoci. Jej prítomnosť v Čiernom mori nie je Moskve po chuti. Loď priniesla pitnú vodu, deky i jedlo pre malé deti. V prístave by mali pribudnúť ešte ďalšie dve lode.