BRATISLAVA. Američanky nevyhrali basketbalový olympijský turnaj dva razy. V Moskve 1980, neštartovali. V Barcelone 1992 ich predstihlo družstvo Spolčenstva nezávislých štátov, prechodný útvar medzi rozpadom Sovietskeho zväzu a vznikom samostatných republík.
Vtedy to bola senzácia. V Barcelone reprezentovala Slovensko rozohrávačka Iveta Bieliková, jedna z deviatich Sloveniek v tíme Československa.
„Od Američaniek sme dostali strašnú nakladačku, tuším o šesťdesiat bodov. Americká trénerka však povedala, že by ma do družstva brala. Bola som neskutočne hrdá,“ spomína po rokoch kapitánka dvojnásobných ružomberských klubových majsteriek Európy (1999, 2000) Iveta Bieliková.
Hráčka do kolektívu
V sobotu vyhral tím USA nad poslednými majsterkami sveta z Austrálie vysoko 92:65. „Američanky majú úžasnú kondičku, strieľajú z výskoku, majú bleskový prechod do útoku a agresívnu obranu. Jedinou ich chybou bolo kedysi, že nehrali kolektívne. Teraz to zvládli,“ komentovala finále Bieliková.
Slovenka hrala proti slávnej Lise Leslieovej viackrát. Tvrdí, že práve jej výnimočnosť a nenápadné vodcovské schopnosti boli prvým krokom ku kolektívnejšiemu poňatiu hry zámorských hviezd. „Pôsobila aj v Európe, tímového ducha doniesla do ženskej NBA. V Amerike nie je tento prístup jednoduchý. Víťazstvá v jednotlivých štatistikách sú veľmi vážené, mnohé basketbalistkay hrajú na seba.“
Smečujúca basketbalistka
Leslieová (35 r., 196 cm) púta pozornosť hrou i zjavom. Bola prvou ženou, ktorá v dôležitom stretnutí dala koš smečom. Nestráca pritom eleganciu. Podkošové výskoky Lesliovej sú estetickým zážitokom. Veľký a prísny americký basketbalový svet si všimol šestnásťročnú Lisu po výkone, ktorému sa takmer nechce uveriť.
Na Morningside High School dala za polčas školského zápasu neskutočných 101 bodov. Ihneď ju brali na povestnú basketbalovú juhokarolínsku univerzitu.
Činorodná žena prízvukuje, že je výlučne basketbalovou profesionálkou. Ostatné aktivity sú sčasti dobročinnosťou, sčasti privyrobením si. Lisa je modelkou firmy Wilhelmina Models, jej fotky zdobili Vougue Magazine i Newsweek. Natočila niekoľko reklamných šotov i krátkych filmov.
Škole darovala ihriská
Aktivity fešnej Lisy sú skôr nezištné. Na „svojej“ strednej škole v Morningside dala postaviť športový areál s dvanástimi basketbalovými ihriskami.
„Peniaze nie sú pre mňa nezanedbateľné, ale pomaly sa musím krotiť, lebo by utrpel basketbal a moja hra. Charity sa nevzdám. Modeling, nech je pre verejnosť akokoľvek príťažlivý a prináša mi popularitu, by som vedela oželieť,“ uvažovala Leslieová v rozhovore pre SME v roku 2000.
V tom roku ju vyznamenali prestížnou cenou za starostlivosť o opustené deti.
Trikrát navštívila Slovensko. Na prelome storočí, keď slovenský ženský basketbal niečo znamenal. Dva razy bola na krátkom sústredení v Ružomberku, raz hrala na vtedy chýrnej Veľkej cene Slovenska v Myjave.
Slovensko, to je sneh
„Vaša krajina znamená pre mňa sneh. Ak počúvam hudbu a vnímam zasnežené lesy a hory, duša mi pookreje. Je to pre mňa vždy nezvyčajný zážitok, veď som z Kalifornie,“ chválila.
Leslieová štartovala na poslednej olympiáde. Do Pekingu prišiel aj jej manžel s ich ročnou dcérou Lauren. Predtým dve adpotovali. Slávna basketbalistka hovorila, že rok po pôrode má viac síl ako predtým. V agentúre Reuters sa pochválila, že urobila desať ťažkých cvikov na brušné svalstvo, ktoré nezvládla ani zamlada. „Hrať neprestanem, zrejme ani v ženskej NBA, ale moja kariéra sa pomaly končí,“ povedala napriek tomu, že hrala v starej forme.