KOŠICE. Na viac ako 100 kilometroch vysokého napätia v chránenom vtáčom území Ondavská nížina na Zemplíne namontujú energetici do konca roku ochranné izolačné prvky, ktoré zabránia úhynu vtákov. Takmer 10-tisíc hektárové územie bude prvým na Slovensku s celoplošnou ochranou vtáctva proti zásahu vysokým napätím.
Východoslovenská energetika investuje ešte tohto roku v Ondavskej nížine 8,5 milióna korún (282–tisíc eur). V chránenom území je doteraz zariadením vybavených približne 60 percent stĺpov. Na zostávajúcich namontujú do konca tohto roku 2200 konzolových chráničov. „Doteraz sme montovali ochranné prvky na kratších úsekoch vysokonapäťového vedenia v chránených lokalitách Muránska planina, Zemplín či Poloniny,“ povedal hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško.
„Na stĺpoch smrti len na našom území uhynú ročne tisícky vtákov. Montáž ekochráničov je najefektívnejším riešením,“ hovorí Jozef Chavko, predseda združenia Ochrana dravcov na Slovensku.
Východoslovenská energetika sa podľa Chavka v rámci energetických firiem na Slovensku dostala na čelo v ochrane vtáctva. „Vďaka spolupráci sme v tejto oblasti v rámci Európskej únie asi najďalej,“ povedal.
Projekt je príspevkom k medzinárodným aktivitám, ktoré sú financované Európskou komisiou pod názvom Life.
Autor: sen