TRNAVA. Okolie Dómu svätého Mikuláša v Trnave skúmajú archeológovia. Hľadajú pamiatky zo stredoveku. Mesto Trnava na výskum a opravné práce na Dóme dalo zo svojho rozpočtu 2,5 milióna korún (829tisíc eur).
„Stredoveká úroveň je v hĺbke 60 až 80 centimetrov od povrchu. Prezradili ju zvyšky keramiky, bronzových mincí či medailónov svätcov,“ povedal Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity.
V okolí Dómu sa pochovávalo od stredoveku po tereziánske obdobie. Archeológovia vykopali už takmer tridsať hrobov, no predpokladajú, že ich bude oveľa viac. Väčšina patrila dojčatám. „Oddávna bol zvyk pochovávať nepokrstené deti k stenám kostolov, aby z nich voda zmyla smrteľný hriech,“ hovorí vedúci výskumu, na ktorom praxujú i študenti.
Jeden z nich odmetáva hlinu z lebky a kričí, že našiel čepiec z kroja. Sú to vlastne len zvyšky tkaniny, no i tak je to ojedinelý nález. „Málokedy sa zachová látka po toľkých storočiach. To preto, že v tejto časti bola veľmi suchá pôda,“ dodáva Hrnčiarik. Aj keď sa látka zdá byť zelená, v skutočnosti bola možno biela. Bronzové koráliky na nej skorodovali do zelena a sfarbili aj látku. Našli aj čipky na nohách kňaza, ktoré kedysi lemovali sutanu a v ďalšom hrobe zvyšky kroja z hnedočiernej látky. Vraj z takého, ako majú na sebe postavy z filmu Vivat Beňovský.
Kanonik pochovaný asi meter od múra mal pri sebe bronzový dvojkríž. Na čele kostry archeológ nachádza kúsky kože. „To sa tiež nevidí často,“ komentuje.
Archeológovia sa dokopali k starému murivu. Nádejajú sa, že by mohlo patriť zaniknutej románskej rotunde sv. Juraja, ktorá stála vedľa Dómu.
Autor: bej