ŽILINA. Firmy, za ktorými stoja deti Jána Slotu, chcú v Žiline vybudovať fabriku na výrobu zatepľovacieho polystyrénu. Projekt už posúdil obvodný úrad životného prostredia a investor teraz požiadal o začatie územného konania.
Proti projektu sa v meste zdvihla vlna odporu, pri výrobe má unikať chemická látka pentán.
Fabriku už mali stavať
Stavebné úpravy haly na Bratislavskej ulici, v ktorej by mali polystyrén vyrábať, chcel investor pôvodne začať už v auguste.
„Zástupcovia spoločnosti podali žiadosť na stavebný úrad o územné konanie, ale pokiaľ viem, spis nie je kompletný,“ povedal žilinský viceprimátor Michal Horecký.
Približne 70 metrov od areálu stojí základná škola, v tesnom susedstve sú aj dve obytné štvrte.
„Z pohľadu mesta uvítame, ak si to investor s touto investíciou rozmyslí a umiestni ju niekam inam,“ povedal Horecký.
Ekológ Dušan Mellner, riaditeľ občianskeho združenia Ekológia & Život, zaslal na ministerstvo životného prostredia list, v ktorom žiada o zamietnutie projektu. Podpísali sa podeň aj desiatky obyvateľov z okolia.
„Umiestniť tento zámer v blízkosti historického jadra mesta je absolútne nevhodné,“ tvrdí Mellner. Problémom sú podľa neho aj klimatické podmienky. „V Žiline je priemerne 35 percent dní v roku bezvetrie a 142 dní sa tu zasa vyskytujú prízemné inverzie“ hovorí. Továreň má stáť na náveternej strane mesta, bol by teda problém s rozptylom exhalátov.
Podľa pôvodných plánov má pri výrobe unikať približne 70 kilogramov pentánu za hodinu.
Ďalej od ľudí
Biochemička Kateřina Věntusová z Greenpeace Slovensko hovorí, že takáto výroba nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie či prostredie. „Za predpokladu dodržania bezpečnostných predpisov vnímame výrobu ako zdravotne neškodlivú,“ hovorí Věntusová.
Umiestnenie závodu v blízkosti škôl či obydlí však nepovažuje za šťastné. „Ak ide o veľkú prevádzku s používaním chemických látok, musia byť dodržané vzdialenosti od obytných zón,“ dodala.
Investor: Nejde o chemickú výrobu
Zástupcovia spoločnosti sa k zámeru odmietli pre SME vyjadriť. Stanovisko poskytli len regionálnej tlači. „Treba jednoznačne povedať, že nejde o chemickú výrobu. Spoločnosť Slovben sa ihneď po výhradách mesta rozhodla konať a hľadala riešenie, aby sa vypúšťanie pentánu (táto látka nie je toxická) do ovzdušia znížilo na minimálnu mieru,“ napísali zástupcovia firmy vo svojom stanovisku v Žilinskom večerníku.
Za približne pol milióna eur chcú vo fabrike nainštalovať spaľovaciu komoru. „Vznikne prevádzka, ktorá bude mať najlepšie zabezpečenie unikajúcich emisií minimálne v celej strednej Európe,“ tvrdí sa v stanovisku.
Slotovci
Závod chce postaviť žilinskobeninská spoločnosť Slovben, sídliaca v dome, kde býva aj Ján Slota. Konateľkou spoločnosti je Alžbeta Porubcová, nevlastná dcéra Jána Slotu. Prevádzkovateľom výroby má byť spoločnosť SH+. V jej predstavenstve sú Ján a Pavol, synovia Jána Slotu. Členom dozornej rady je právnik Karol Gordík, nedávny kandidát na ministra životného prostredia za SNS, ktorého mal premiér Robert Fico odmietnuť. Michal Trško © SME