BANGKOK, BRATISLAVA. Všetkých arabských monarchov, ktorých zisky tečú najmä z ropy, pokoril thajský panovník. Podľa najnovšieho rebríčka magazínu Forbes sa najbohatším panovníkom na planéte stal kráľ z Bangkoku Pchúmiphon Adundét.
Magazín pri jeho mene uvádza sumu 35 miliárd amerických dolárov (700 miliárd korún). Táto suma sa takmer vyrovná dvom ročným rozpočtom Slovenska.
Brunej sa prepadol
V čom tkvie bohatstvo thajského kráľa, ktorým dokáže tromfnúť aj petrodolárové kráľovstvá? Podľa magazínu Forbes zarába Adundét, inak v súčasnosti najdlhšie žijúci monarcha na svete, najviac z nehnuteľností a akcií v thajských spoločnostiach.
Vlastní okrem iného 1400 hektárov pozemkov v hlavnom meste Bangkok, výnosy mu plynú aj zo ziskov zo siamských cementární či centrálnej banky.
Skupinu arabských vládcov, ktorí patria suverénne medzi najmajetnejších monarchov, v rebríčku vedie na druhom mieste šejk z arabského emirátu Abu Dhabí. Chalífovi bin Zajíd al-Nahjanovi podobne ako jeho regionálnym kolegom tečú príjmy najmä z ropy. Prekvapením je však podľa britského denníka Times pád brunejského sultána, ktorý vlani viedol, teraz skončil až štvrtý. Najväčší podiel na prepade v rebríčku má vyčerpávanie zásob ropy v sultanáte, v dôsledku čoho sa majetok jeho vládcu zmenšil.
Podobný osud postihol už iba jedného panovníka v rebríčku. Marocký kráľ Mohammed VI. schudobnel po suchu, ktoré spustošilo jeho krajinu.
Európania v úzadí
Popri arabských šejkoch sa úplne nestratili ani európski monarchovia. Ten najbohatší z nich vládne v štvrtej najmenšej krajine kontinentu.
Lichtenštajnský princ Hans-Adam II. skončil ako šiesty najbohatší monarcha. Za svoj päťmiliardový majetok vďačí najmä banke LGT, do ktorej si vkladajú úspory bohatí Európania, najmä Nemci. Posledný rok však pre povesť lichtenštajnského vládcu nebol veľmi priaznivý. Po škandále, keď si do jeho banky Nemci ukrývali peniaze pred zdanením, sa dôvera klientov trochu otriasla a zhoršili sa aj vzťahy medzi Berlínom a malým kniežatstvom.
Slávnejších európskych monarchov nechal HansAdam II. za sebou. Monacký princ Albert II. skončil deviaty, britská kráľovná Alžbeta II., ktorej korene majetkov siahajú podľa britských Timesov do čias Viliama Dobyvateľa v 11. storočí, dvanásta. O dve miesta však predbehla svoju „kolegyňu“ z Holandska, kráľovnú Beatrix.
Magazín Forbes podobný rebríček publikoval iba druhýkrát. Celkovo mali monarchovia dobrý rok: ich majetky sa zvýšili z 95 na 131 miliárd dolárov. Údaje však nie sú úplne kompletné, keďže k majetkom japonských a španielskych kráľov sa magazínu nepodarilo dopátrať.
