ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Prvé poprázdninové zasadnutie Európskeho parlamentu nebude v Alsasku, ale v Bruseli. Nad rokovacou sálou štrasburskej budovy sa totiž začiatkom augusta zrútil strop a doteraz sa ho nepodarilo opraviť. Šéf parlamentu Hans-Gert Pöttering preto z bezpečnostných dôvodov rozhodol, že septembrová schôdza bude v belgickej metropole.
Modernú budovu parlamentu postavili iba roku 1999 a nie je známe, prečo strecha nevydržala (na snímke ČTK/AP).
Euroskeptikom to prišlo vhod a hneď rozdúchali novú diskusiu o tom, aby sa alaské sídlo definitívne zrušilo.
Neustále pendlovanie
„Mali by sme katastrofu považovať za príležitosť a stretávať sa trvalo v Bruseli,“ povedal britský liberál Chris Davies podľa BBC. Jeho labouristický kolega Gary Titley tvrdí, že neustále pendlovanie robí parlament menej efektívnym. Zosmiešňujú ho aj voliči, ktorí nechápu dôvody presunov.
Európsky parlament má podľa zmlúv až tri sídla - raz mesačne sa na štyri dni stretáva na plenárnych zasadnutiach v Štrasburgu, sekretariát je v Luxemburgu a výbory rokujú v Bruseli.
„V zásade nie som proti, ale nech sa okrem štrasburského sídla zruší aj luxemburské,“ hovorí europoslankyňa Monika Beňová, ktorá vníma vysoké náklady na presun celej mašinérie. Medzi Bruselom a Štrasburgom pendluje každý mesiac 785 europoslancov, stovky úradníkov a tony dokumentov. Daňových poplatníkov to vyjde ročne na dvesto miliónov eur (6 miliárd korún). Zelení vyrátali, že tieto „výlety“ vyprodukujú vyše 20tisíc ton emisií CO2.
Paríž neustúpi
Sídlo v Štrasburgu má však historický význam. Mesto leží na nemecko-francúzskych hraniciach a je symbolom povojnového zmierenia oboch krajín. Posledný socialistický prezident parlamentu Joseph Borrell tvrdí, že túto historickú dimenziu nemožno len tak potrieť.
Paríž doteraz vždy vetoval snahy o zrušenie štrasburského sídla a neočakáva sa, že by tento raz zmenil názor.
Kočovanie poslancov
Štrasburská budova sa používa iba 48 dní v roku. Inak je prázdna.
Presuny vyprodukujú vyše 20tisíc ton emisií CO2.
Ročne to stojí 200 miliónov eur.
Paríž odmieta jeho zrušenie, sídlo považuje za symbol zmierenia Nemecka a Francúzska.