BRATISLAVA. Ku kauze darcovia sa včera prvýkrát vyjadril aj stranícky pokladník Milan Urbáni, ktorý mal minimálne od jedného z darcov prevziať milióny korún v taške.
Suma v tendri bola vysoko nadhodnotená. Technická pomoc je drahšia ako dodávka sama - to je neprijateľné.
Včera povedal, že vrátiť peniaze darcom navrhol strane on.
Invalidný dôchodca Rudolf Trávniček tak asi dostane späť sedem miliónov korún. Ďalšie štyri milióny dostane nazad zadlžený podnikateľ zo stredného Slovenska Jozef Oceľ.
Darcom to vraj ešte neoznámili.
Ak peniaze nebudú chcieť, hnutie má plán, čo s nimi urobí.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že „najčestnejšie by bolo vrátiť peniaze darcom, ak odmietnu, poskytnúť ich na sociálne účely “.
Obaja aktéri kauzy „dary“, Urbáni aj ústredná tajomníčka Zdenka Kramplová, ktorá podpísala darovaciu zmluvu, ale jej podpis nebol overený u notára, vraj dostali za úlohu dostať tieto peniaze preč z účtovníctva HZDS. O daroch Mečiar vraj nič nevedel. „Keby som mal len tušenie, neprejde to.“
Kto dal strane peniaze?
HZDS však stále nerozptýlilo pochybnosti o tom, či spomínaní dvaja páni sú skutočnými darcami.
„Politická strana nie je povinná preskúmavať solventnosť darcov, ale aj tak politické grémium konštatovalo, že otázka etiky pri prijímaní daru bola porušená,“ povedal Mečiar.
Takmer na korunu presnú sumu, jedenásť miliónov korún požičala strane spoločnosť Optifin Invest, ktorú vlastní Alexej Beljajev. Jeho ďalšia spoločnosť, Columbex International, vyhrala podľa Mečiara predražený a utajený tender na ministerstve pôdohospodárstva, ktorý viedla ministerka Zdenka Kramplová. Za viac ako miliardu má firma dodať informačné technológie.
Mečiar verí len v Boha
Na otázku SME, či hnutie pozve novinárov na odovzdávanie peňazí darcom, aby ukázali, že im naozaj patrili, Mečiar odpovedal: „Musia preukázať, kde a kedy peniaze odišli.“
Darcov vraj osobne nepozná, hoci pripúšťa, že sa možno s nimi stretol na nejakom mítingu. Na otázku, či verí, že peniaze patrili Trávničkovi a Oceľovi, odpovedal. „Ja môžem hovoriť o výsledku a o viere. Verím v Boha, to je všetko, v čo verím. Ostatné je podmienečné.“
Čo údajní darcovia s peniazmi urobia a či ich vôbec prijmú, nie je jasné. Bratislavský dôchodca Rudolf Trávniček (82), ktorý býva v garsónke, včera nedvíhal telefón. Podnikateľ zo stredného Slovenska Jozef Oceľ, ktorého firma má dlžoby, telefón zodvihol a takmer okamžite bez slov zložil.
Mečiar priznal, že vyčítal aj podpredsedovi strany Miroslavovi Jureňovi, že vnútrostranícke problémy riešil na verejnosti.
Povedal kedysi
S HZDS sa spájali kauzy, ktoré neboli. Musíme sa vedieť vyrovnať s kauzami, ktoré boli.
Nemôžeme byť v koalícii, kde partneri vedia, že sme hriešni a oslabení a čakajú na príležitosť, kedy použijú argument v kampani.
Politické grémium konštatovalo, že otázka etiky bola pri prijímaní daru porušená. Treba nielen o morálke kázať, ale podľa morálky žiť.
Keď prišli zdroje do tejto budovy, boli pánom Urbánim usmernené, aby išli do pokladnice a tam boli odovzdané.
Miliardový tender zrejme zrušia
Tender, ktorý stál miesto ministerku Zdenku Kramplovú, zrejme zrušia. Praje si to Mečiar aj HZDS.
Čudný tender na nákup informačných technológií na ministerstve pôdohospodárstva zrejme zrušia.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že bol predražený, kritizoval, že súťaž nezverejnili. „Odporučiť ministrovi môžeme, aby takýto tender s týmto obsahom a s týmito záväzkami zrušil, pretože akékoľvek pokračovanie v ňom môže byť porušením právomocí verejného činiteľa,“ povedal. Viackrát zopakoval, že tender bol predražený.
Súťaž nechala Zdenka Kramplová vypísať tzv. podprahovou metódou. Ministerstvo oslovilo dve firmy, z ktorých jedna vyhrala. Mečiar priamo povedal, že jej spoločníci mali niečo so Smerom, ale aj s HZDS.
Nový minister Stanislav Becík TASR povedal, že je za zrušenie tendra, najmä ak rezort nebude znášať sankcie.
Tender skúmajú Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), Najvyšší kontrolný úrad aj prokuratúra. Ak ministerstvo porušilo zákon, mohol by ho ÚVO potrestať až 45-miliónovou pokutou. Návrh na zrušenie zmluvy by zrejme nepodal, keďže prípad by sa mohol ťahať roky. Ministerstvo by však potom mohlo tender zrušiť bez väčšieho rizika, že prehrá súd s víťazom - spoločnosťou Columbex.
Mečiar povedal, že Kramplová mala okolo seba zrejme nekvalitný aparát a zmluvu podpisovala „v dobrej vôli“.
(knm)