PEKING, BRATISLAVA. Číňania potvrdzujú na olympiáde svetovú nadvládu v stolnom tenise, je to ich národný šport. V družstvách vybojovali zlato muži aj ženy. V dvojhre žien zostali doma všetky tri medaily, najcennejšiu obhájila najvyššie nasadená Žang Jin-ing.
V semifinále singla mužov sa k čínskej trojici Wang Hao, Wang Li-qin, Ma Lin prekvapujúco pridal európsky veterán Jörgen Persson - otec troch detí má už 42 rokov. Dnes sa bude rozhodovať o poradí na stupni víťazov.
Starý a ešte starší
„Hrať proti Jörgenovi je zábavné. Ja som už starý stolný tenista, ale on je ešte starší,“ cituje stránka ittf.com úsmevné slová jeho štvrťfinálového súpera Zorana Primoraca. Chorvátsky reprezentant má 39 rokov. Obaja hráči za stolom včerajšieho atraktívneho duelu v hale Peking University Gymnasium mali dovedna 81 rokov a poznali sa do detailov. „Proti menej skúseným hráčom by som mohol využívať taktiku, ale čo sa už dá vymyslieť na Perssona?“
Primorac viedol v bilancii doterajších vzájomných zápasov 5:3 a ujal sa vedenia aj vo včerajšom štvrťfinále. Od druhého setu však prevzal iniciatívu švédsky blondín. Viacero ich dlhých výmen dvíhalo divákov zo sedadiel. Hrali ako za mlada.
„Vedel som, čo na Zorana platí,“ poznamenal stolný tenista Tre kronor. „Hral som agresívne, riskoval som. To bol základ víťazstva.“
Persson (34. vo svetovom rebríčku) zdolal pred Primoracom (33.) aj svetovú päťku a najvyššie postaveného Európana Samsonova z Bieloruska 4:3, v 3. kole si poradil s Cheungom z Hongkongu (13.) 4:1, v 2. kole sa rozbiehal so Srbom Karakaševičom (57.) 4:2.
Tréner má o dva roky menej
Stolnotenisoví pamätníci si zaiste spomínajú na majstrovstvá Európy 1986 v Prahe, kde Persson zo silnej generácie Švédov vybojoval kontinentálny titul v dvojhre aj v družstvách. S Waldnerom, Appelgrenom, Lindhom, Karlssonom potom kraľovali nielen v Európe, ale aj vo svete. Rodák z Halmstadu sa v japonskej Čibe 1991 stal svetovým šampiónom v dvojhre, bol stolnotenisovou jednotkou planéty.
Mimochodom, na olympiáde v Pekingu je trénerom Švédska o dva roky mladší Erik Lindh.
Persson precestoval s raketou celú zemeguľu. Najčastejšie hral v nemeckých kluboch, ale pred šiestimi rokmi si vyskúšal aj čínsku ligu v Sanjine.
S rodinou sa usadil v nórskom hlavnom meste Oslo, v novej sezóne bude hrať za budapeštiansky BVSC.
Chce viac ako v Sydney 2000
Stolný tenis sa dostal do programu olympijských hier v Soule 1988 a Persson bol pri tom. Potom aj na každej ďalšej olympiáde.
Pri svojom šiestom štarte si vyrovnal semifinálové maximum zo Sydney 2000 (konečné 4. miesto), no v Pekingu chce viac.
Švédi už majú stolnotenisového olympijského víťaza - v Barcelone 1992 bral zlato Jan Ove Waldner.
„Domáci stolní tenisti sú vynikajúci, ale aj čínsky múr sa dá preraziť,“ vravel Jörgen pred súbojom o postup do finále so svetovou jednotkou. Wang Hao má 24 rokov, striebro z dvojhry na olympiáde v Aténach 2004 a raketu drží ceruzkovým spôsobom. Dnes bude naňho pozerať celá krajina.
Číňania majú za úlohu tak ako v dvojhre žien vybojovať všetky tri medaily.
V druhom semifinále sa stretnú Wang Li-qin (4. v ITTF) s Ma Linom (2.).
Hrať proti Jörgenovi je zábavné. Ja som už starý stolný tenista, ale on je ešte starší.
Zoran Primorac, reprezentant Chorvátska