Pondelok, 17. jún, 2019 | Meniny má Adolf
AK NIEKTO ZMENIL FOND, SPRAVIDLA PRESTÚPIL Z RASTOVÉHO DO VYVÁŽENÉHO

Meniť fondy neodporúčajú

Konzervatívne fondy prinášajú sporiteľom za posledný rok spomedzi dôchodkových fondov najvyššie zárobky. Ekonómovia tvrdia, že je to len dočasné a prestup do menej rizikového fondu neodporúčajú.

Keď akciové trhy klesajú, správcovia dôchodkových úspor znižujú podiel akciových investícií v portfóliách rastových a vyvážených fondov.Keď akciové trhy klesajú, správcovia dôchodkových úspor znižujú podiel akciových investícií v portfóliách rastových a vyvážených fondov.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA/AP)

BRATISLAVA. V rastových dôchodkových fondov, ktoré investujú aj do akciových investícií, si na dôchodok sporia dve tretiny z takmer 1,5 milióna sporiteľov. Z výnosov dôchodkových fondov sa však momentálne tešia najviac tí, ktorí majú svoje dôchodkové úspory v konzervatívnych fondoch.

Zo zárobkov rastových, ale aj vyvážených fondov uberá v posledných mesiacoch nepriaznivý vývoj na akciových trhoch. Konzervatívne fondy do akcií neinvestujú.

„Súčasný stav odráža to, že konzervatívne fondy plnia svoju úlohu, aby aj v čase globálnej finančnej krízy a pádu akciových trhov ochránili majetok dôchodkových sporiteľov,“ hovorí Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.

Prestupy upravuje zákon

Ekonómovia napriek rozdielnym výnosom dôchodkových fondov ľuďom neradia, aby svoje doterajšie penzijné úspory presunuli z rastového do vyváženého alebo konzervatívneho fondu. „Meniť fondy na základe výnosov po troch - štyroch rokoch nemusí byť výhodné, keďže ide o dlhodobú investíciu,“ hovorí analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš. Aby sporiteľ získal nárok na dôchodok z druhého piliera, musí si na penziu sporiť minimálne 15 rokov.

Navyše predajom akcií v čase, keď sú ich ceny na dne, sa totiž sporiteľ môže zbaviť možnosti profitovať na ich prípadnom raste v budúcnosti.

Meniť fondy neodporúča ani člen predstavenstva Across Investments Roman Scherhaufer. „Ak by sa vývoj na akciových trhoch napríklad po pol roku otočil, kým sa sporiteľ spamätá a zareaguje na aktuálny vývoj, môžu ubehnúť aj dva mesiace a za ten čas sa môže pripraviť o zaujímavý výnos.“ Časovanie investície, takzvaný timing, sa podľa Scherhaufera robí pri obchodovaní s akciovými titulmi a nie pri sporení na dôchodok.

Riadenie rizika je zabezpečené tým, že 15 rokov pred dosiah­nutím dôchodkového veku si sporiteľ nemôže sporiť v rastovom fonde. Ak nepožiada o zmenu fondu sám, jeho úspory presunie dôchodková spoločnosť do vyváženého fondu. Komu chýba do dôchodku sedem rokov, na penziu si môže sporiť len v konzervatívnom fonde.

Správcovia dôchodkových úspor potvrdili, že niektorí sporitelia sa informovali na možnosť prestúpiť do konzervatívneho fondu. Zvýšené prestupy sporiteľov medzi dôchodkovými fondmi však nezaznamenali. Ak sa niekto rozhodol pre zmenu, spravidla prestúpil z rastového do vyváženého fondu.

Ako sa dá zmeniť dôchodkový fond

Ak sa sporiteľ rozhodne zmeniť dôchodkový fond v rámci jednej spoločnosti, stačí, že napíše žiadosť a predloží ju dôchodkovej spoločnosti. V prípade, že žiadosť posiela poštou, mal by si nechať úradne overiť podpis. „K takzvanému prestupnému dňu sa vypočíta hodnota dôchodkového účtu sporiteľa v korunách v starom fonde a sporiteľovi sa odpíšu dôchodkové jednotky z jeho dôchodkového účtu,“ hovorí Mário Blaščák z Allianz DSS. V rovnaký deň sa mu v tejto hodnote pripíšu na penzijný účet dôchodkové jednotky nového fondu.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 2. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 3. Keď ide o kožu
 4. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 5. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu
 6. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu?
 7. ​​​​​​​Bratislavský kraj reformuje stredné školstvo
 8. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť
 9. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí
 10. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní
 1. Založenie spoločnosti s.r.o. je výhodnejšie v ČR ako v SR
 2. Pod Vinicou - Perspektívne bývanie v Novom Meste
 3. Noerr has done it again!
 4. Is golf merely a game for the cream of society?
 5. OMV v lete poskytuje perfektnú starostlivosť o vaše auto
 6. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 7. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 8. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 9. Keď ide o kožu
 10. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 1. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní 31 090
 2. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 12 293
 3. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu? 11 742
 4. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 10 536
 5. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 8 829
 6. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať 8 482
 7. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí 5 456
 8. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 4 780
 9. Vôňa alebo zápach? Profesionáli otestovali rôzne typy domov 3 991
 10. Z Popolušky kráľovná. Poštová známka je vzácna vďaka chybe 3 634