BRATISLAVA. Ak právnici neprídu s ďalším vysvetlením, od zajtra platí pre väčšinu obchodníkov povinnosť uvádzať ceny tovarov a služieb v dvoch menách – v korunách aj v eurách. Pôvodne sa malo dvojaké oceňovanie začať 8. augusta, teda 30 dní po oficiálnom vyhlásení konečného kurzu koruny a eura Bruselom.
Právnici však zistili, že tridsaťdňová lehota začala plynúť až od 24. júla, keď bolo rozhodnutie o kurze zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie. Ceny budú obchodníci prepočítavať konverzným kurzom 30,1260 koruny za euro. Ten sa zaokrúhľovať nesmie.
Výnimiek je dosť
Povinnosť mať na každom tovare dve ceny platí pre všetky obchody a prevádzky s viac ako piatimi zamestnancami. Tí, ktorí zamestnávajú menej ľudí, sú od duálnych cenoviek oslobodení. Stačí, keď budú mať na viditeľnom mieste cenník tovarov a služieb v korunách aj v eurách. Od dvojakých cenoviek sú oslobodené aj špecializované predajne, napríklad mäsových, cukrárenských výrobkov a iných nestálych potravín. Výnimka platí aj na predaj novín alebo kníh a na tovary a služby z predajných automatov.
Na všetkých bez rozdielu sa vzťahuje povinnosť prepočítať konečné sumy nákupu na bločkoch na eurá. Ideálne je, ak na bločku bude aj konverzný kurz. Ak tam nebude, mal by ho mať obchodník vystavený v predajni na viditeľnom mieste.
Ceny v eurách sú tento rok len informatívne, aby si ľudia postupne privykli na novú menu, ktorá sa stane našou národnou menou na budúci rok v januári. Duálne oceňovanie bude povinné aj celý budúci rok. Informatívnou menou však bude už koruna.
Obchodník to môže urobiť napríklad tak, že cenu v korunách napíše čiernou a v eurách červenou farbou. V takom prípade však musí vyvesiť v prevádzke oznam, akou farbou je napísaná hlavná mena.
V našom prípade bude od zajtra hlavná mena, teda slovenská koruna, vyznačená čiernou.
Zaokrúhľovanie a „strihanie“
Ceny bežných tovarov budú obchodníci po prepočítaní zaokrúhľovať na dve desatinné miesta, teda na najbližší eurocent podľa matematických pravidiel.
Jednotkové ceny, teda napríklad liter mlieka alebo liter pohonnej látky, sa zaokrúhľovať nebudú. Cena sa prepočíta na eurá a za desatinnou čiarkou musí byť o číslicu viac ako pri korunovej cene. Minimálne však tri desatinné miesta.
Špeciálne výnimky sú na jednotkové ceny elektronických komunikačných služieb, ceny vodného a stočného. „Tie sa zaokrúhľujú matematicky najmenej na štyri desatinné miesta,“ povedala členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková. Sankcie za porušenie zákona o eure
Najprv Slovenská obchodná inšpekcia uloží opatrenie na nápravu bez sankcie.
Ak obchodník nápravu neurobí, po druhej kontrole môže prísť sankcia až do 2 miliónov korún (66 387,84 eura).
Ak ani potom obchodník chybu nenapraví, pokuta môže stúpnuť až do 5 miliónov korún (165 969,59 eura).
Kliknite - obrázok zväčšíte.