Vedenie HZDS riešilo šesť hodín, ako vyjsť z káuz „darcovia“ a „tender“bez straty voličov. Zatiaľ nepostrestali Kramplovú ani Urbániho a chcú škandály nechať vyšumieť.
BRATISLAVA. Kauzy „igelitkových“ darcov ani 900–miliónový tender na informačné technológie na ministerstve pôdohospodárstva neukončili stranícku kariéru ústrednej tajomníčky Zdenky Kramplovej ani podpredsedu a hospodára strany Milana Urbániho. Aspoň do včera. Hoci sa republikové politické grémium HZDS zaoberalo týmito prípadmi značnú časť rokovania, žiadny trest im neuložilo. Na stretnutí sa hľadalo aj riešenie, ako by sa mohla strana zbaviť podozrení.
Viacerí členovia grémia očakávali, že Kramplová príde minimálne o funkciu ústrednej tajomníčky a možno aj o stranícku legitimáciu.
Tajnostkári
Dlhoročná blízka spolupracovníčka Vladimíra Mečiara si príchod do centrály hnutia naplánovala až tesne pred začiatok sedenia. O desiatej ráno nevylučovala, že v hnutí definitívne skončila. „Prišla som v športovom oblečení,“ odpovedala na otázku, či očakáva búrlivé rokovanie. Istotu, že ju nepotrestajú, nezískala ani po šiestich hodinách rokovania.
„Zatiaľ áno, ale o všetkom ostatnom bude zajtra informovať pán predseda,“ odpovedala na otázku, či je stále ústrednou tajomníčkou. Slovíčko „zatiaľ“ si vraj môže vyložiť každý ako chce a tvrdila, že nie je sklamaná. Vyhla sa aj disciplinárnemu konaniu, rovnako ako hospodár strany Urbáni, ktorý údajne do sídla HZDS priniesol sedem miliónov korún ako dar od 82-ročného invalidného dôchodcu v igelitke.
Napriek týmto pre Kramplovú dobrým správam odchádzala z centrály HZDS rozrušená a vyzerala, že má slzy na krajíčku. Urbáni sa obmedzil tak ako ostatní na to, že dnes o desiatej bude tlačovka predsedu Mečiara.
Dostával vraj Jureňa
„Hovorili predovšetkým aktéri tejto kauzy (Kramplová, Urbáni a Jureňa – pozn. redakcie). Predseda sa počas grémia nepriklonil ani na jednu stranu,“ povedal SME jeden z účastníkov rokovania. Nepredpokladá, že by Urbániho či Kramplovú v najbližšom čase vylúčili. Najväčšiu kritiku mal údajne zožať Jureňa, „ktorý sa do toho celého zapojil veľmi zlým spôsobom“. Práve Jureňa najviac v médiách kritizoval Kramplovú.
Najbližším straníckym orgánom, ktorý by mohol rozhodovať o Kramplovej či o Urbánim, bude republikové predstavenstvo 8. septembra. Poslanci HZDS však nepredpokladajú, že by na ňom mohol padnúť nejaký verdikt ohľadom tajomníčky. „Skôr si myslím, že im predseda dáva čas, aby sa dali veci do poriadku,“ povedal jeden z členov grémia. „A aby to vyšumelo,“ dodal.