PEKING, BRATISLAVA. V Aténach vypadla 27-ročná atlétka z Jablonca nad Nisou v kvalifikácii. Pred Pekingom už bola favoritkou. Vlani vyhrala v Osake majstrovstvá sveta. Pred Pekingom viedla svetové tabuľky hneď dvoma najdlhšími hodmi - 69,15 m a 68,18 m.
Dva európske rekordy
Z tohtoročného rebríčka nezostal po olympijskej súťaži kameň na kameni. Vo štvrtej sérii hodila Maria Abakumovová 70,78. O 58 centimetrov prekonala vlaňajší európsky rekord Nemky Christiny Obergföllovej. Vo vrhoch to zväčša znamená záverečnú.
Do pekinskej súťaže prekonali sedemdesiat metrov dve oštepárky, svetová rekordérka (71,70 m) z Kuby Osleidys Menéndezová a Obergföllová. Špotáková dokázala to, čo sa darí iba najväčším esám. Posledným pokusom sa dostala na čelo neuveriteľným výkonom 71,42 m. Dvadsaťosem centimetrov za svetovým rekordom. Prirodzene európsky rekord.
Hoci meno nenasvedčuje, má spolovice slovensko-maďarský pôvod. Mamička jej otca bola Maďarka, ktorá si zobrala Slováka.
V Košiciach má stále príbuzných. Nič si nechceme privlastniť, ale iba naznačiť, aká je tá stredná Európa malá a veľmi podobná. Olympijská víťazka sa dokonca po maďarsky dohovorí.
Pamätá si Pribilinca
Pred olympiádou bola jednou z mála športovkýň, ktorá rozmýšľala nad správnosťou pekinskej voľby. Neskrývala sympatie k Tibetu.
„Tamojšiu realitu nikto nepozná. Keď to bude zlé, aspoň to celý svet uvidí. Ale môže to dopadnúť aj dobre,“ zamýšľala sa pred Pekingom v denníku Sport.
Češka obdivuje Věru Čáslavskú a Jana Železného, ktorý ju z tribún mohutne povzbudzoval. Mala jedenásť rokov, keď si zamilovala olympiádu.
„Na Barcelonu nikdy nezabudnem. Už tá hymna od Fredyho Mercuryho. Pamätám si desaťbojára Změlíka a ešte zo skorších čias chodca Pribilinca. Hovorila som mu rýchlochodec.“
Atletické finále mali včera opäť výnimočnú úroveň. LaShawn Merritt zdolal na 400 m Warinera. Kubánsky prekážkar Robles vyhral za 12,93. Dramatický trojskok patril Portugalčanovi Evorovi – 17,67 m. Veronica Campbellová–Brownová vybojovala piatu atletickú zlatú pre Jamajku na 200 m – 21,74 s.
Krachom sa skončili americké šprintérske nádeje aj v štafetových behoch na 4 x 100 metrov. Ženy ani muži nezvládli v rozbehoch poslednú odovzdávku. Mužské i ženské kvarteto USA do finále nepostúpilo. Štafetový kolík padol finišmanovi Gayovi.
„Chcel som ho chytiť, ale chmatol som rukou naprázdno. Nič tam nebolo. Presne to dokumentuje, čo sa so mnou deje na tejto olympiáde,“ povedal Gay. Podľa vlastných slov sa mu ešte nikdy nestalo, že by kolík v štafete stratil. S Darvisom Pattonom trénoval odovzdávku celý týždeň. Bez jedinej chybičky.
Jamajka má jedinečnú šancu vyhrať obe disciplíny.