PEKING, BRATISLAVA. Tesne pred začiatkom zápasu sú v hľadisku voľné stovky miest. Tenisový centrálny dvorec bol minulú stredu zaplnený iba z jednej tretiny. A to aj napriek tomu, že na olympijských hrách sú športovci zvyknutí bojovať pred zaplnenými tribúnami. Na pekinských hrách bolo všetko naplánované do detailov. O vstupenky bol obrovský záujem. Zdá sa že len naoko.
Postavy v žltých vestách nie sú v hľadiskách poloprázdnych štadiónov výnimkou. Číňania sa uchýlili k plateniu dobrovoľníkov, aby aspoň čiastočne zlepšili situáciu a zaplnili tribúny.
Podľa usporiadateľov však mali podobný problém aj ostatné olympiády. Pripustili však, že zaznamenali úbytok divákov a najmenší záujem je o vodné pólo, bedminton a džudo. „Potrebujeme viac ľudí, aby sa zlepšila atmosféra. Na tribúnach treba rozbláznený dav, ktorý ženie športovcov dopredu,“ povedal agentúre AP šéf marketingovej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Gerhard Heiberg.
Využívanie dobrovoľníkov na zaplnenie športovísk nepriamo priznali aj samotní organizátori. Konkrétne ich hovorca Wang Wej. „Zodpovednosť je na riaditeľoch jednotlivých športovísk. Ak je veľa voľných miest, musia to vyriešiť,“ hovorí Wej. Na otázku, či miesta zapĺňajú platenými divákmi, už neodpovedal.
Okrem toho majú organizátori problém aj s tým, že do olympijského parku chodí málo ľudí. MOV ich vyzval, aby do Olympic Green, kde je desať hlavných športovísk, začali púšťať viac ľudí.
Wang Wej pripustil, že to je pravda. Tvrdí, že za jeden deň ich príde do 40-tisíc. Olympijský výbor ich však chce päťkrát toľko. „Veľa vstupeniek si objednali sponzori, ktorí ich následne darovali svojim priateľom. A tých kvalifikácia či štvrťfinále nezaujíma,“ hovoril pre NY Times Wang.
„Lístok platí celý deň a väčšinu ľudí zaujíma práve jeden zápas. Na ďalších už nie sú. Nie je to pre nás dobré.“ Olympic Green pokrýva v severnej časti mesta 1156 hektárov a mal byť centrom hier.
Autor: kt