Pracovala ako lekárka na pohotovosti v Madride.V stredu ju z trosiek lietadla ťahali jej kolegovia z práce. Ligia Palomino je jednou z 19 ľudí, ktorí prežili.
MADRID, BRATISLAVA. Ligia Palomino videla vo svojom živote veľa krvi. Rodená Kolumbijčanka pracovala roky ako lekárka na pohotovosti Samur v Madride. V stredu však na prácu a svojich pacientov nemyslela.
VIDEO Reuters - Španielsko plače za obeťami:
S manželom Josém sa vybrali na týždňovú dovolenku do Las Palmas na Kanárske ostrovy. Tešila sa, že tam v nedeľu oslávi svoje 42. narodeniny. Netušila, že o pár hodín sa z lekárky stane pacientka, ktorú zachránia jej kolegovia.
Hodinové meškanie
Do lietadla MD - 82 spoločnosti Spanair nastúpila Ligia s manželom a sesternicou Gemou. Lietadlo už malo hodinové meškanie. O 13.20 sa pasažieri dozvedeli prečo.
Pilot sa im ospravedlnil za technické problémy. Povedal, že museli dať do poriadku pokazené zariadenie, ktoré meria teplotu vnútri lietadla. Už je všetko v poriadku, povedal pilot a všetkým zaželal príjemný let. Ligia mala pri hlásení zvláštny pocit, ale myslela na oslavu narodením. Pritiahla sa k manželovi a pozrela sa na sesternicu Gemu.
Keď lietadlo konečne odštartovalo, počula zvláštne zvuky. Zacítila otras, v ušiach jej znel „pekelný rev“. Bolo krátko pred treťou hodinou nášho času, keď lietadlu údajne začal horieť jeden z motorov.
Stroj na chvíľku vzlietol a padol neďaleko štartovacej dráhy do koryta vyschnutej rieky plnej kameňov. Ligia mala šťastie. Sedela v rade číslo 9, a keď sa lietadlo rozlomilo, padla do koryta rieky.
Nevedela pomôcť
Niekoľko minút ležala v bezvedomí. K životu ju prebrala obrovská explózia. To vybuchla palivová nádrž lietadla.
S ťažkosťami zdvihla hlavu a začala hľadať svojho muža. Vedľa nej ležalo zuhoľnatené telo. „José, José,“ kričala bezmocne Ligia.
Snažila sa telo prevrátiť, keď mu z ruky spadli náramkové hodinky, ktoré nepoznala. Dotkla sa tváre a zistila, že to nie je José. „Všade boli telá,“ rozprávala neskôr denníku El País. Začula plač a volanie o pomoc. Chcela vstať a pomôcť zraneným. Zobudila sa v nej lekárka. Postavila sa, ale hneď spadla. Mala zlomenú stehennú kosť. Nemohla robiť nič.
Bezmocne kričala meno svojho muža a sesternice. Po pár minútach počula hukot sanitiek. Keď kolegovia zbadali jej telo plné rán a modrín, nevedeli zo seba dostať ani slovo. Mala popáleniny a museli jej operovať dochrámanú nohu. Napriek tomu bol jej stav stabilizovaný.
Už zo sanitky volala sestre Fernande a povedala jej, že je v poriadku. Keď sa to dozvedela mama, povedala, že je to zázrak a jej dcéra sa krátko pred 42. narodeninami druhýkrát narodila.
Zomrelo veľa detí
Len 19 ľudí to peklo prežilo. Štyria sú v kritickom stave. Zvyšných 153 ľudí je na zozname obetí. Je medzi nimi aj 20 detí a dve bábätká.
„Z lietadla neostalo nič,“ povedal neskôr agentúre Reuters jeden z policajtov, ktorí prišli pomáhať. „Tak si predstavujem peklo,“ povedal. „Všetko bolo čierne a zhorené. Telá boli také horúce, že sme si popálili prsty, keď sme ich odnášali,“ dodal jeho kolega.
Ani pre Ligiu a jej rodinu sa celá tá hrôza neskončila. Ligia už vie, že nešťastie prežil aj jej muž José. O sesternici Geme nevie nič.
Španieli sú po tragédii v šoku
Zábery z čínskej olympiády vystriedali snímky 153 obetí stredajšej nehody.
Je to najväčšia letecká katastrofa, akú Španielsko zažilo za posledné štvrťstoročie, keď v Bilbau v decembri 1985 zahynulo pri páde lietadla 151 ľudí.
„Celá krajina je v šoku,“ povedal španielsky novinár Javier Cáceres, spolupracovník nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Zábery hrdých Španielov, ktorí na olympiáde v Číne získali jedenásť medailí, vystriedali obrázky desiatok zahalených tiel v najväčšom madridskom konferenčnom centre. Na rovnakom mieste ležali obete najhoršieho teroristického útoku z 11. marca 2004. Vtedy im život vzali fanatickí teroristi.
Čo bude príčinou stredajšej tragédie, nevie ešte nikto povedať. Vyšetrovanie môže trvať týždne i mesiace.
Zodpovední spoločnosti Spanair nechcú robiť predčasné závery. Sami nevedia, čo pre nich táto tragédia bude znamenať. Škandinávska SAS sa podľa médií už dlhšie snažila predať stratovú španielsku spoločnosť.
V júli musela Spanair oznámiť drastické opatrenia. O prácu príde viac ako tisícka zamestnancov. Len niekoľko hodín pred nešťastím hrozili piloti štrajkom.
(mim)
Kliknite - obrázok zväčšíte.