BRATISLAVA. Snaha ministra zdravotníctva Richarda Rašiho pomáhať Všeobecnej zdravotnej poisťovni cez zmenu zákona narazila na prvú prekážku. Návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach sa nepáči ministerstvu financií, ktoré vedie Ján Počiatek. Zákon prešiel pripomienkovým konaním.
Raši chce napríklad presadiť, aby sa zmiernili kritériá na určenie toho, aká platobná schopnosť je ešte prijateľná. Zdravotná poisťovňa by nemusela zabezpečiť úhradu svojich záväzkov z vlastných zdrojov. Počiatkov rezort to zásadne odmieta. Záväzky má poisťovňa hradiť výlučne z vlastných zdrojov. Nesúhlasí ani s tým, aby minimálnu mieru platobnej schopnosti upravovala vyhláška. Má byť naďalej určená v zákone.
Počiatkovi sa nepáči, ako sa majú prerozdeliť peniaze
Z peňazí, ktoré poisťovne vyberú od svojich poistencov, sa má podľa princípu solidarity prerozdeliť až 95 percent namiesto súčasných 85 percent. Počiatek je opäť proti. „Zvýšenie miery prerozdelenia by znížilo motiváciu najmä menších poisťovní investovať do zabezpečenia výberu poistného, čo by sa pravdepodobne odrazilo v nižšej úspešnosti výberu poistného,“ argumentuje.
Prerozdelenie funguje podľa toho, aký je vek a pohlavie poistencov jednotlivých poisťovní. Čím má poisťovňa viac starších ľudí, tým viac od iných poisťovní dostane.
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje polpercentný príspevok štátu na takzvanú kompenzáciu rizík zdravotných poisťovní. Okrem toho, že rozpočet verejnej správy na roky 2009 až 2011 s takýmto príspevkom neráta, ministerstvu financií sa nepáči ani to, že nie je známe, ako by prerozdelenie fungovalo v praxi.
Počiatek je aj proti návrhu, podľa ktorého by rozpočty nielen štátnych, ale aj súkromných zdravotných poisťovní mala schvaľovať vláda. Tvrdí, že by sa to mohlo vnímať ako neprimeraný zásah do práv zahraničných investorov. „Hrozila by možnosť vzniku medzinárodnej arbitráže za porušenie dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií,“ tvrdí.
Dôvodom na zrušenie povolenia poisťovne podľa Rašiho návrhu nemá byť to, keď poisťovňa nebude mať zabezpečenú minimálnu mieru svojej platobnej schopnosti počas štyroch za sebou nasledujúcich mesiacov. Aj toto Počiatek zásadne odmieta.
Združenie zdravotných poisťovní čaká na pozvánku
Niekoľko zásadných pripomienok k návrhu predložilo aj Združenie zdravotných poisťovní.
Výkonný riaditeľ združenia Eduard Kováč povedal, že sa mimoriadne podobajú na výhrady ministerstva financií. „Čakáme, kedy nás ministerstvo prizve na rozporové konanie,“ povedal Kováč.
Zásadné pripomienky
Raši: Štát má prispievať minimálne 0,5 percenta z vymeriavacieho základu na kompenzáciu finančných rizík zdravotných poisťovní.
Počiatek: Rozpočet verejnej správy na roky 2009 až 2011 s tým nepočíta. Okrem toho nie je známy mechanizmus, ako by sa príspevok štátu prerozdelil.
Raši: Poisťovne si majú medzi sebou v rámci solidarity prerozdeliť 95 percent zdrojov namiesto súčasných 85 percent.
Počiatek: Viedlo by to k nižšej úspešnosti výberu poistného.
Raši: Dôvodom na zrušenie povolenia poisťovne už nemá byť to, že zdravotná poisťovňa nebude mať zabezpečenú minimálnu mieru platobnej schopnosti .
Počiatek: Proti.
Raši: Poisťovňa nemusí zabezpečiť úhradu svojich záväzkov z vlastných zdrojov.
Počiatek: Poisťovne aj naďalej musia hradiť záväzky z vlastných zdrojov.
Raši: Minimálnu mieru platobnej schopnosti určí vyhláška ministerstva zdravotníctva.
Počiatek: Má to určovať zákon ako doteraz.
Raši: Nielen štátne, ale aj súkromné zdravotné poisťovne majú predkladať vláde na schválenie návrh rozpočtu.
Počiatek: Ministerstvo zdravotníctva môže návrhy rozpočtov poisťovní predkladať vláde len ako informatívne materiály.
Raši: Do výdavkov poisťovne sa nemajú zahrnúť ani poplatky z omeškania a úhrada za činnosť úradu.
Počiatek: Sankcie by potom boli hradené z peňazí určených na náhradu zdravotnej starostlivosti.
Raši: Poisťovne nemajú vytvárať technické rezervy.
Počiatek: Zákon o účtovníctve to povoľuje.