PRAHA. Hlavné posolstvo udalostí z roku 1968 je podľa českého premiéra Mirka Topolánka, že socializmus bol nereformovateľný. Obdobie pokusu o „socializmus s ľudskou tvárou“ bolo veľkou nádejou pre oba naše národy. Dáva skúsenosť, aby sme pracovali pre občanov a žili vo zväzku nadštandardného priateľstva, povedal.
Slovenský premiér Robert Fico vidí aj dnes možnosť nadviazať „na mnohé zaujímavé veci z toho obdobia“. Invázia podľa neho zlikvidovala veľký sen, ktorí ľudia v Československu mali - o demokratizácii spoločnosti, väčšom dôraze na ľudské práva - a zastavila vážne diskusie, ako spojiť reformy so sociálnym ponímaním.
Premiéri sa nezhodli ani v názore na konflikt v Gruzínsku. „Líšime sa v hodnotení historického vývoja, toho, čo sa tam stalo,“ povedal Topolánek. Obaja sú za zachovanie územnej integrity krajiny a odchod ruských vojsk.
„Je to jasný pokus vraziť klin medzi nás,“ reagoval Fico na otázku televízie Markíza o Gruzínsku. Postoj slovenskej vlády je podľa neho dostatočne známy. Pred týždňom vyhlásil, že nevidí situáciu čiernobielo, pretože „niekto provokoval a vieme, kto provokoval“.
Topolánek povedal, že aj Ruská federácia ukázala, že bude chrániť svoje sféry vplyvu aj vojenskou silou. Jasne sa vyslovil za členstvo Gruzínska v NATO, Fico sa odpovedi o budúcnosti Gruzínska v aliancii vyhol.