BRATISLAVA. Od septembra sa budú môcť žiaci prvého stupňa základnej školy vzdelávať aj individuálne doma. Umožňuje im to Inštitút domáceho vzdelávania.
Rodičia o túto možnosť musia písomne požiadať riaditeľa základnej školy, ktorú by dieťa normálne navštevovalo. V žiadosti musí rodič uviesť dôvod, pre ktorý žiada o individuálnu formu vzdelávania a tiež obdobie, na ktoré sa žiadosť vzťahuje. Žiadosť posudzuje riaditeľ školy, ktorý vydá alebo nevydá súhlas.
Domácim učiteľom podľa Dany Špankovej, hovorkyne ministerstva školstva, môže byť osoba, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady pre učiteľov prvého stupňa základnej školy.
Mzdu domácemu učiteľovi vypláca zákonný zástupca žiaka.
Dvakrát do roka sa títo žiaci budú musieť podrobiť komisionálnym skúškam v škole, v ktorej sú zapísaní. Pedagógovia overia, či ich vedomosti zodpovedajú príslušnej triede. Do domáceho vzdelávania bude mať čo hovoriť aj Štátna školská inšpekcia. Tá bude môcť kontrolovať úroveň kvality takejto výučby.
Aj kmeňová škola bude môcť kedykoľvek urobiť v domácnosti žiaka kontrolu. Poverený zamestnanec školy môže napríklad prísť skontrolovať odborno-pedagogické a materiálno-pedagogické zázemie žiaka.
Inštitút domáceho vzdelávania sa zatiaľ vzťahuje iba na prvákov až štvrtákov. Druhý stupeň musia školáci už absolvovať vo svojej kmeňovej škole. (or)