ROŽŇAVA. Mesto Rožňava má investorovi do konca budúceho roka pripraviť asi štvorhektárovú plochu na výstavbu haly s prípojkami na inžinierske siete. Za nedodržanie zmluvných podmienok hrozia obom stranám sankcie. Cena prenájmu, ako i ďalšie náklady spojené so službami v parku, vrátane podmienok predkupného práva, neboli v zmluve špecifikované. Isté je, že firma Celltex má v závode na výrobu hygienických vložiek vytvoriť zhruba 100 pracovných miest.
Tržby za vyše pol miliardy
„Veríme, že to vyjde a že sa nám podarí výrobu čím skôr rozbehnúť,“ povedal konateľ Celltexu Milan Elexa.
Celltex vlastní i pozemok v katastri Brzotína medzi hlavnou cestou a železnicou. Stavať na ňom by však bolo pre firmu drahšie, a preto, ak sa usídli v parku, uvažuje o jeho predaji. Spoločnosť vznikla v roku 1992 a je v rukách slovenských vlastníkov. Zaoberá sa výrobou vložiek, ako aj obchodom s kompletným sortimentom hygienických potrieb na báze celulózy, ako sú vata, toaletný papier, obrúsky, vreckovky, utierky, tampóny. Dosahuje ročné tržby za viac ako pol miliardy korún.
Ďalším investorom, s ktorým sa má podpísať zmluva, je talianska firma G. M. I. SVK. V parku chce postaviť prevádzku na opracovávanie kovov, ale aj na produkciu jednoduchých výrobkov. O park sa zaujíma tiež kanadsko-slovenská spoločnosť Global Minerals Slovakia, ktorá mieni oživiť ťažbu na ložisku Mária baňa pri Rožňave. Konateľ spoločnosti Martin Zahorec hovorí o investícii za pol druha miliardy korún a vytvorení tristo až štyristo pracovných miest. Rozhodnutie, či do toho firma pôjde, je však otázkou niekoľkých rokov.
Všetko pripravené
Mesto získalo na výkup pozemkov a vybudovanie infraštruktúry v priemyselnom parku 170miliónovú štátnu dotáciu. „Projekty sú hotové, stavebné konanie je pred ukončením a vyhodnocuje sa súťaž na dodávateľa. Na jeseň by sa malo začať stavať a na budúci rok budú mať investori všetko pripravené,“ povedala vedúca odboru regionálneho rozvoja mestského úradu Eva Petruchová.
Areál sa rozprestiera na takmer šestnásťhektárovej ploche bývalých železorudných baní. Hnedá zóna je zastavaná zdevastovanými banskými objektmi a starými haldami. Len terénne úpravy a búracie práce budú stáť vyše 45 miliónov korún.
Cieľovo by podľa projektu malo v parku pôsobiť viac než desať menších firiem a spolu by mali zamestnávať okolo tisíc ľudí.
Autor: aba