LUXEMBURG. Podľa klasickej ekonomickej poučky hovoríme o hospodárskej recesii vtedy, keď sa hrubý domáci produkt zníži v dvoch po sebe nasledujúcich kvartáloch. V prvom štvrťroku síce tak v Nemecku ako aj vo Francúzsku HDP minimálne stúpol, v druhom však klesol. Pozornosť expertov sa teda upiera na tretí, aby zistili, či budeme svedkami „tvrdého“ alebo „mäkkého“ zbrzdenia ekonomických aktivít.
Sarkozy povolává ministrov z dovoleniek
Berlínski a parížski politici boli posledné roky zvyknutí na zvyšovanie HDP. Karta sa obrátila a teraz sú konfrontovaní so zložitou situáciou. Zatiaľ čo väčšina nemeckých predstaviteľov je buď na dovolenke, alebo sa k situácii priveľmi nevyjadruje, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy podľa denníka Financial Times Deutschland požiadal šiestich svojich ministrov, aby prerušili dovolenku a vrátili sa do Paríža na krízové zasadnutie vlády.
Najdôležitejšou úlohou je podporiť spotrebu obyvateľstva. Nemci a Francúzi však stonajú pod neustále rastúcimi nákladmi na živobytie, predovšetkým energie a potravín. V Nemecku sa napríklad podľa portálu Süddeutsche Zeitung zvýšili v júli v medziročnom porovnaní pohonné látky o 24 percent, plyn o 8 percent a elektrická energia o takmer 7 percent. Týmto sa automaticky znižuje kúpna sila obyvateľstva, čo má negatívny dopad na celkovú spotrebu.
Možno budú daňové úľavy
Šéfekonóm Bank of Amerika Holger Schmiedig sa zasadzuje za „klasické“ konjunkturálne balíčky a riaditeľ inštitútu HWWI Thomas Straubhaar zase za „daňové úľavy“ podľa amerického vzoru.
Do diskusie zasiahla aj Spolková banka. Frankfurtskí experti varujú pred hektickými snahami naštartovať konjunktúru. Poukazujú na nepriaznivé skúsenosti s doterajšími štátnymi podpornými programami a prihovárajú sa za zlepšovanie rámcových hospodárskych podmienok.