BANSKÁ ŠTIAVNICA. Problémová časť Banskej Štiavnice, nazývaná Šobov, na pár dní ožila tvorivým elánom. Za rómskymi deťmi sem prišli umelci, sociálni pracovníci a psychológovia z celého Slovenska. Spoločne hľadali cesty, ako prostredníctvom vzdelania a umenia zmeniť život komunity. V bývalých baníckych domoch na Šobove žije približne 450 sociálne odkázaných obyvateľov, približne polovica z nich sú deti. Podmienky, v ktorých žijú, sú viac ako skromné.
„Šanca na zmenu sa začína práve u detí. Chceli sme im ukázať, čo všetko v nich drieme, ako môžu talent a pracovitosť využiť a čo všetko to dokáže urobiť s ich životom,“ vysvetlila Viera Dubačová, zakladateľka Divadla z Pasáže, ktorá je aj priekopníčkou komunitného divadla na Slovensku.
Práca s deťmi priamo v rómskej štvrti bola pre režisérku cennou inšpiráciou. „Deti sa na skladbe jednotlivých programov podieľali veľmi spontánne a prišli s mnohými nápadmi. Najviac ich bavili hudobné programy,“ dodala.
Umelci prišli do Štiavnice zároveň podporiť vznik nového občianskeho združenia, ktoré chce život obyvateľov Šobova zlepšiť. Dušou myšlienky sú manželia Koledovci, ktorí stavili predovšetkým na vzdelanie. Súčasťou združenia bude detské centrum, kde sa deťom venovať odborníci.
„V priebehu niekoľkých rokov by sme chceli dosiahnuť výrazný obrat predovšetkým v myslení mladej generácie. Naším cieľom je, aby sa deti dostali minimálne do stredných škôl, ukončili ich a našli si zamestnanie,“ povedal Jaroslav Koleda.