BRATISLAVA. Hymna, verše slovenských básnikov a Robert Fico ako premiér, ktorý úspešne vedie krajinu a uctieva si míľníky histórie.
Tak predsedu vlády predstavil moderátor Juraj Sarvaš na Úrade vlády asi pred päťdesiatkou osobností roka 1968. O viacerých z nich archívy Ústavu pamäti národa v posledných dňoch odkryli, že boli spolupracovníkmi ŠtB. Donášať mali napríklad aj na Alexandra Dubčeka.
Fico hovoril, že mal vtedy iba štyri roky, ospevoval slávny týždenník Kultúrny život, odvážnu Smenu a invenčné Echo. Žurnalistika bola vtedy podľa premiéra skutočnou tvorbou. O tom sa vraj dnes dá iba rečniť.
Šesťdesiatosmičkári Fica uznávajú. „To, čo robí dobre, je určitý typ sociálnej politiky,“ povedal Miroslav Pius.
„Prečo tak osobne?“ komentoval otázku, aký má názor na premiéra Július Kovaľ. „Je snaživý,“ povedal napokon. „Vaša otázka nesúvisí s týmto výročím. Závidím mu jeho vek,“ povedal Ladislav Košťa.
Vyhodený zo strany pre postoje k augustu 1968 bol aj politológ Miroslav Kusý. Do revolúcie ho sledovali. Fico ho nepozval. Úrad vlády povedal, že na otázku prečo nebude odpovedať. „Asi ma nemá rád, ja jeho tiež nemám rád, takže je to vzájomné,“ povedal Kusý.
Fico udelil pamätný list Dubčekovmu synovi Pavlovi. Ten o šesťdesiatosmičkároch, o ktorých sa ukázalo, že boli agentmi, povedal, že vie o veľa ľuďoch, ktorí sa mu priznali, že donášali a v zoznamoch nie sú.
Autor: mož