RANGÚN, BRATISLAVA. Pred rokom sa dalo len ťažko predstaviť, že Barma môže padnúť ešte hlbšie. Omyl. Napriek ropnému bohatstvu, náleziskám diamantov a úrodnej pôde začína pripomínať africké Zimbabwe.
„Inflácia prekročila 50 percent a čo je pre Barmčanov mimoriadne citlivé – cena ryže sa zdvojnásobila. Ľudia sú chudobnejší a chudobnejší,“ opisuje situáciu Debbie Stothard z mimovládnej organizácie Altsean v Bangkoku.
Rok po šafranovej revolúcii sa zhoršila aj úroveň dodržiavania ľudských práv. Podľa informácií Altseanu a Amnesty International sa počet disidentov vo väzniciach za rok zvýšil o 65 percent. Za mrežami je dnes okolo dvoch tisíc ľudí.
Slabnúci záujem Západu
Prepustenie opozičných lídrov je top prioritou pre špeciálneho vyslanca OSN Ibrahima Gambariho. Navštívil juh krajiny, ktorýv máji zdevastoval cyklón Nargis. Naplánované má stretnutie s líderkou opozície Aung San Su Ťij.
„Jeho návštevy sú väčšinou sklamaním. Pravidelne sem cestuje a bez výsledkov,“ komentuje Gambariho misie Stothardová. Medzinárodné spoločenstvo podľa nej veľa rozpráva, nemá však guráž tvrdo zakročiť proti vzdialenej ázijskej krajine. Problémom sú aj Čína a Rusko, ktoré junte držia chrbát.
„Keď bol po cyklóne na návšteve Barmy generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, nedokázal ani správne vysloviť meno Su Ťij,“ opisuje znalosti barmských reálií Stothardová.
Junta diplomatický tlak ignoruje a bez ohľadu na početné výzvy predĺžila o ďalší rok aj domáce väzenie Su Ťij, ktorá v ňom strávila celkovo už 13 rokov. „Sledujú jeden cieľ – chcú, aby ľudia zabudli, že Su Ťij vôbec existuje.“ Režim jej cez víkend povolil iba krátku návštevu právnika a rodinného lekára, ktorý ju vyšetril.
Generál do Haagu
Opozícia však začína mať problémy. Čoraz viac Barmčanov ju vníma ako neefektívnu a radikálnu. Mnohým prekáža aj jej podpora ekonomického a turistického embarga, ktoré viac ako režimu škodí ľuďom. „Liga za demokraciu je iba ďalšia skupina politikov. Aj Su Ťij stratila kontakt s utrpením ľudí,“ citoval obyvateľa Rangúnu magazín Economist.
Opozícia je zdecimovaná aj preto, že väčšina lídrov musela ujsť do exilu, alebo sa skrýva. Aktivisti však nestrácajú optimizmus a veria, že po Radovanovi Karadžičovi skončí v Haagu aj vodca junty Than Šwe.
Inflácia prekročila 50 percent a čo je pre Barmčanov citlivé - cena ryže sa zdvojnásobila.
Debbie Stothard, riaditeľka Altsean Burma