Košice 25. apríla (TASR) - Za najefektívnejšie opatrenia znižovania miery nezamestnanosti z krátkodobého hľadiska možno považovať tie, ktoré riešia deformácie trhu práce. Ide najmä boj s čiernou prácou, zvýšenie motivácie pracovať a vyradenie tých ľudí z evidencie nezamestnaných, ktorí nemajú záujem pracovať a zneužívajú súčasný systém. Po skončení výjazdového rokovania vlády SR to dnes v Košiciach uviedol vicepremiér Ivan Mikloš.
Počet ľudí pracujúcich na čierno je na Slovensku značný, aj keď odhady sa podľa I. Mikloša rôznia a pohybujú sa od 82 000 ľudí, čo je odhad ministerstva práce a sociálnych vecí, cez 140 tisíc, čo je počet predpokladaný Národným úradom práce až po 200 tisíc, čo je odhad daňových úradov. Pritom registrovaných nezamestnaných je zhruba 550 tisíc až 560 tisíc.
Vicepremiér potvrdil, že vláda diskutovala o pracovnej polícii a zhodla sa na tom, že potreba jej vytvorenia sa bude analyzovať. "Každopádne sme dospeli k tomu, že zapojenie polície do kontroly čiernej práce je nevyhnutné," uviedol vicepremiér a podotkol, že v prípade vytvorenia pracovnej polície by išlo o veľmi štíhly aparát ľudí, ktorý by úzko spolupracoval so štátnou políciou a zameral by sa na uskutočňovanie previerok na pracoviskách. Vláda sa podľa neho jednoznačne zhodla v potrebe prípravy špeciálneho zákona o nelegálnej práci. Zároveň priznala, že nedošlo k dostatočnému pokroku od jej rokovania v Prešove vo februári 2000, ktoré sa takisto zaoberalo touto problematikou.
I.Mikloš ďalej skonštatoval, že čierna práca je i jedným z problémov financovania sociálneho systému, vzhľadom na to, že ľudia zamestnaní "na čierno" poberajú sociálne dávky prípadne podpory v nezamestnanosti. Dôsledky čiernej práce na verejné financie sú obrovské aj preto, že zamestnávatelia ani zamestnanci neodvádzajú do verejných rozpočtov odvody a dane.
Podľa vicepremiéra využívajú súčasný systém i tí, ktorí do evidencie nezamestnaných nepatria, teda ľudia, ktorí nechcú prípadne nepotrebujú pracovať ako napríklad manželky podnikateľov, či iní solventní obyvatelia Slovenska. Podľa odhadov NÚP sa to týka zhruba 100 tisíc registrovaných nezamestnaných, čo je zhruba 20 %.