MOSKVA, PRAHA. Dvadsaťosem ruských vojakov, ktorí sa zúčastnili v bojoch o Južné Osetsko, priletel včera do severokaukazského Vladikaukazu vyznamenať sám ruský prezident Dmitrij Medvedev. Ostrejšie než inokedy kritizoval Gruzínsko za to, ako sa správalo k svojim menšinám a obhajoval vojenskú intervenciu Moskvy.
„Vždy sme boli mierumilovným štátom. Prakticky nie je nijaký príklad v histórii, keď ruský alebo sovietsky štát ako prvý začal vojnu,“ povedal Medvedev.
Presun nie je odchod
Medzitým sa podľa dohody o prímerí už mali začať sťahovať jednotky ruskej armády z Gruzínska. Hoci ruskí vojaci začali podvečer opúšťať obsadené mestá Gori a Senaki, Tbilisi správy o definitívnom odchode z krajiny poprelo a Rusi mali ešte večer kontrolovať strategické posty v krajine.
Moskva navyše podľa vyjadrenia amerického diplomata pre agentúru AFP v Južnom Osetsku rozmiestnila rakety krátkeho doletu.
Náčelník generálneho štábu ruskej armády Anatolij Nogovicyn vysvetlil, že pohyb armády nie je odchodom ruskej armády z Gruzínska, ale len presunom, čo je vraj zásadný rozdiel a ten iste v telefonickom rozhovore s Medvedevom pochopil i francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Rusi podľa Nogovicyna zaujmú tie pozície, ktoré im pridelili po rokovaní Spoločnej komisie na vyriešenie juhoosetského konfliktu v roku 1999.
Nogovicyn vidí prítomnosť ruskej armády v oblasti ako nevyhnutnú aj preto, že podľa jeho informácií Gruzínci pripravujú teroristické útoky na území Južného Osetska. Tbilisi obvinenia odmietlo.
Zajatcov nemenili
Ani výmena vojnových zajatcov medzi ruskou a gruzínskou stranou neprebehla včera podľa plánu. Nakoniec sa nepodarilo vymeniť ani jedného.
Gruzínci tvrdia, že Rusi nepripravili úplný zoznam zajatcov a Rusi Gruzíncom vyčítali, že prišli nečakane s „požiadavkami politického charakteru“.
Gruzínci s nádejou očakávajú dnešné zasadanie ministrov zahraničia štátov NATO, kde sa má rozhodnúť aj o možných sankciách pre Moskvu a prípadnej neúčasti Rusov na spoločných vojenských cvičeniach s NATO. Veľmoci Moskve hrozia aj vylúčením z elitného klubu G8.
Tymošenková kope za Kremeľ, tvrdí Juščenko
Ukrajinský prezident obvinil premiérku, že o Gruzínsku mlčí, aby získala podporu Moskvy.
Vojna medzi Gruzínskom a Ruskom nechala ukrajinskú premiérku Juliu Tymošenkovú chladnú. Napriek tomu, že Kyjev je tradičným spojencom Tbilisi a obidve krajiny spájajú „farebné revolúcie“, ktoré zosadili autokratických lídrov, Tymošenková sa ku konfliktu doteraz nevyjadrila a čerpá dovolenku.
Juščenkovi ľudia v tom majú jasno. Tymošenková podľa Andreja Kyslynského z prezidentskej kancelárie naskočila na promoskovskú vlnu, za čo jej Kremeľ má pomôcť pri prezidentských voľbách v roku 2010 a prispieť miliardou dolárov.
Jej tím by mal v Moskve riadiť bývalý šéf kancelárie exprezidenta Leonida Kučmu Viktor Medvedčuk. Počas Kučmovej vlády sa Tymošenková chvíľu ocitla vo väzení, napriek tomu sa s ním mala počas dovolenky stretnúť na talianskej Sardínii.
Tymošenková sa k obvineniam nevyjadrila. Jej tím označil tvrdenia za začiatok Juščenkovej prezidentskej kampane. (rek)
Autor: Agentúra Epicentrum