PEKING, BRATISLAVA. Na atletické kvalifikácie, aj na najväčších podujatiach, chodia iba najvernejší poddaní kráľovnej športov, rodinní príslušníci pretekárov, novinári, ktorí musia pracovať. Tribúny sú v lepšom prípade plné spolovice. Často opaľujúcich sa ľudí. Pekinské Vtáčie hniezdo je výnimkou, včera bolo priam raritou. Hľadisko natrieskané ako na finále futbalových majstrovstiev sveta čakalo na jediný okamih. Že príde on. Idol celej krajiny, atlét Liou Siang. Objavil sa. Fanúšičky jačali, muži burácali.
Liou Siang po nevydarenom štarte s bolestnou tvárou už nečakal na opakovaný. Odlepil si štartové číslo a krívajúc zmizol. O chvíľu boli tribúny poloprázdne. Pre Číňanov sa v tej chvíli skončili atletické súťaže.
Šéftréner verí, že ľud pochopí
Televízny kanál Eurosport spochybňoval už pred pretekmi, či Liao nastúpi. Šanghajská megahviezda tri mesiace nesúťažila. Pred súťažou ho akoby skrývali. Bol jedným z mála čínskych športovcov, ktorý nemusel do sprievodu na slávnostné otvorenie. Mal zranený stehenný sval. Povestná čínska medicína mala urobiť svoje. Na jednom z posledných tréningov si však Liou zranil aj achilovku.
„Plakal, je v depresii. Veľmi chcel bežať, no nešlo to,“ hovoril na tlačovej besede Liouov tréner Sun Chaj-pching a rozplakal sa aj on.
„Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách. Nemôže ani chodiť, tento rok už asi súťažiť nebude. Verím, že čínsky ľud to pochopí,“ doplnil šéftréner Feng Šu-jung.
Keď predávali poslednú sériu vstupeniek na prekážkarský šprint, čakali ľudia v rade aj štyri dni. Nocovali v stanoch i na chodníkoch.
Agentúra Reuters opisovala: Okolo päťkilometrového radu rátajúceho 40-tisíc záujemcov hliadkovali pracovníci lekárskych ambulancií.
Liou Siang je tvárou súčasnej Číny. Verný režimu. Hrdina socialistickej práce, ktorý dobre hovorí po anglicky, mal amerického manažéra, sponzoruje ho Nike, CocaCola i automobilka Cadillac, oblieka sa pomaly ako David Beckham. Tisícky čínskych tínedžeriek, v tajných snoch Liouove manželky či milenky, pri pohľade naňho omdlievajú.
Mama chcela mať z neho počítačového inžiniera. On chcel byť víťazný športovec. To v Číne frčí.
Liou najprv skákal do výšky. Bral v tejto disciplíne dorastenecké tituly. Neskôr sníval o kariére basketbalistu NBA. Kade chodil, tade hovoril: Môj vzor je Michael Jordan. Napriek všetkým čínskym zmenám, hriešne slová. Dal si však povedať, ideologicky i športovo.
Zostal iba Kubánec
Liouovi poradili: už nenarastieš viac ako 188 cm, daj sa na prekážky. Urobil tak. Vyhral aténsku olympiádu 2004, vyrovnal na nej svetový rekord 19,91. O dva roky v Lausanne ho prekonal - 12,88 s. „Som jediný na svete, kto môže porážať Američanov. Zmenil som dejiny,“ chvastal sa vo Švajčiarsku.
Začiatkom júna tohto roku v Ostrave o svetový rekord prišiel. Kubánec Dayron Robles bežal za 12,87 s. Súboj Liou - Robles mal byť vyvrcholením atletických súťaží.
Zostal iba Kubánec. V rozbehu sa zranil aj ďalší z veľkých favoritov, tretí do hviezdnej partie, ktorý si to mal zlíznuť od oboch - Číňana i Kubánca. Američan Terrence Trammell.
Srdcervúci čínsky predpoludňajší žiaľ napokon nebol až taký smútočný sprievod. Včerajšie finálové disciplíny sledovalo do posledného miesta (91-tisíc divákov) vypredané Vtáčie hniezdo.