PEKING. Medzi najlepších 9 priamo postupovali prví traja z rozjazdy. Vzhľadom na obmedzené počty miesteniek sa za pekinské rozjazdy dali považovať vlaňajšie nominačné podujatia, pondelkové preteky mali už punc semifinále.
Pôvodne kvarteto Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr zvažovalo, či z taktických dôvodov neskončí v rozjazde na 2. mieste, aby vo finále išlo vo výhodnejšej 6. dráhe. Napokon svoje vedúce postavenie na trati nepustilo ani v závere a do bojov o medaily nastúpi vo štvrtej dráhe.
Radšej bez rizika
„Ďalšie tri lode išli veľmi vyrovnane, trafiť sa medzi ne by bolo veľmi riskantné a mohli by sme na to ešte doplatiť. Preto sme nakoniec išli dopredu, neriskovali sme a viedli až do cieľa. Bolo to povinné víťazstvo, ale dôležité, lebo sme mali dobrý olympijský vstup,“ vysvetľoval Erik Vlček. Jeho slová v debatách s novinármi potvrdili aj ďalší členovia ambiciózneho štvorkajaku.
„Ak by sme skončili tretí, boli by sme mimo hlavného diania. Takto budeme mať konkurentov a favoritov po svojom boku, čo je oveľa lepšie,“ tvrdí Michal Riszdorfer.
Slováci chceli vo finále šiestu dráhu vzhľadom na vietor v pekinskom areáli Šun-ji, ktorý ju môže oproti iným zvýhodniť. „Každá jazda je iná, nám nevyhovuje protivietor. Uvidíme, aké bude v piatok počasie, určite ešte máme v našom výkone rezervy,“ poznamenal Richard Riszdorfer.
Komárňanský štvorkajak záverečné metre svojej rozjazdy vypúšťal, preto sa časy so súpermi nedajú porovnávať. Orientačne by sa mohol brať do úvahy medzičas na 750 m, kde boli Slováci najrýchlejší. Potom už záver sčasti vypustili.
Štyri dni na odddych
Členovia K4 videli vo výkone ešte menšie rezervy, vo finále pôjdu od úvodu do cieľa už naplno. Ich výhodou je, že oproti niektorým ďalším súperom môžu štyri dni oddychovať, iných čakajú aj štarty v dvojkajaku či singlkajaku.
„Nemali sme sa s kým biť o výsledok, určite boli v našom výkone ešte rezervy. Nemci a Maďari museli ísť v rozjazde na doraz, bili sa o prvé miesto. Ostatným posádkam možno ďalšie štarty uberú sily. Určite však nie sme zvyknutí na takto natiahnutý program pretekov, takto sa to jazdí iba na olympijských hrách. Inde je to oveľa hustejšie,“ upozornil Michal Riszdorfer a brat Richard ho doplnil:
„Dúfam, že sa pobijeme s Nemcami o víťazstvo. Určite si však budeme musieť dávať pozor aj na iné lode. Dobre chcú ísť aj Maďari a Bielorusi, vlastne každý z finálového štartového poľa.“
Ostrčil si na priamy postup netrúfal
V rozjazdách C1 na 1000 m si slovenský reprezentant Marián Ostrčil vybojoval postup do stredajšieho semifinále, keď vo svojej rozjazde obsadil 3. miesto.
Priamy postup do piatkového finále si v tejto kategórii zabezpečil iba víťaz rozjazdy.
Ostrčil začal svoju rozjazdu - druhú z troch, voľnejšie, akoby len testoval svoje schopnosti a súperov. Postupne začal tempo stupňovať a v závere si to spolu s Bielorusom Alexandrom Žukovským a Rusom Viktorom Melantjevom rozdali o bronzovú pozíciu, v ktorej jeho súperi evidentne ťahali za kratší koniec. Na čele zatiaľ bojovali o jedinú postupovú pozíciu Vadim Meňkov z Uzbekistanu a Francúz Mathieu Goubel, z ktorého víťazne o 0,179 s vyšiel Uzbek.
Slovenský reprezentant za víťazným Meňkovom zaostal o 3,398 s.
„Bol to prvý úsek za posledný týždeň, ktorý som išiel na tomto kanáli vo vážnejšom pretekárskom tempe od začiatku. Chcel som si najskôr vyskúšať, čo si môžem dovoliť. Preto som to v úvode neprepálil. Na Uzbeka a Francúza som si netrúfal, s ďalšími dvoma som si to rozdal o to tretie miesto,“ povedal po rozjazde Marián Ostrčil.
„Som rád, že to vyšlo aspoň takto. Viem, že mám rezervu a dá sa ešte veľa pred semifinále zlepšiť, preto som v podstate spokojný. Päťstovka bude ešte ťažšia ako tisícka, nedá sa na tejto trati veľmi prekvapiť. Aspoň si vyskúšam tempo na stredu. Stále sa musím sústreďovať, aby som si uvedomoval novú techniku a záber,“ dodal slovenský reprezentant.