ISLAMABAD, BRATISLAVA. Pakistanský jadrový kufrík sa opäť vracia do neistoty. Rázny prezident Parvíz Mušarráf doteraz vyvažoval tlaky veľmocí a teroristov, dohnala ho však minulosť. Vládu nad krajinou získali jeho starí nepriatelia a prezident pochopil, že dlhšie sa už neudrží.
Posledný prezidentský prejav natiahol na hodinu a zakončil ho silným gestom. Zaťaté päste dvihol do výšky pŕs a zakričal: „Dlhý život Pakistanu!“
VIDEO: Prezident Mušarráf rezignoval
S armádou za chrbtom
Bývalý elitný vojak sa k moci dostal ako hlavný vojenský veliteľ. Pakistan takmer zatiahol do jadrovej vojny s Indiou. Keď sa vtedajší premiér Naváz Šaríf stiahol z konfliktného Kašmíru, poštval si proti sebe generálov.
Muššaraf viedol nekrvavý puč, po ktorom Šaríf skončil v exile v Saudskej Arábii a generál sa stal nielen hlavou armády, ale aj celej krajiny.
Jeho význam narástol po jedenástom septembri. „Vtedy som pochopil, že sme na čele novej vojny. Vojny proti tieňom,“ napísal Mušarraf v autobiografii V palebnej línii.
VIDEO: Reakcie na odchod sú zmiešané
Spojenec číslo jeden
Generál na čele Pakistanu sa stal strategickým spojencom Spojených štátov v boji proti al-Káide a Talibanu. Od Američanov získal miliardy dolárov humanitárnej pomoci, ale nikdy úplne nevyvrátil podozrenia, že talibom drží chrbát.
Trikrát unikol atentátu a zraky odvrátené na pakistansko-afganskú hranicu mu dovolili posilňovať svoju moc v armáde i v krajine. „Bush v ňom vidí demokratického reformátora namiesto diktátora, ktorým v skutočnosti je,“ napísal New York Times.
Najviac sa to prejavilo, keď zaútočil na justičné elity. Najskôr odstavil predsedu najvyššieho súdu a vlani odvolal sudcov, ktorí odmietli jeho výnimočný stav. Do Pakistanu sa vtedy vracal nielen Naváz Šaríf, ale aj milovaná expremiérka Benazír Bhuttová. Zavraždili ju krátko po lanskom návrate v decembri. Jej strana následne vyhrala februárové voľby. Už vtedy sa začala rodiť dohoda o Mušarrafovom vytlačení.
Exil alebo amnestia?
Zoznam prezidentových zlyhaní sa začína zneužívaním armády a tajných služieb a zďaleka sa nekončí destabilizáciou krajiny výnimočným stavom.
„Svoju budúcnosť nechávam v rukách ľudu,“ povedal podľa pakistanského denníka Dawn. Všetky obvinenia odmietol a nechystá sa vraj ani z Pakistanu utiecť. Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová pre Fox News odmietla, že by mu Washington ponúkal azyl.
Prítomnosť šéfa saudskoarabskej tajnej služby v Pakistane vzbudila špekulácie, že si miesto pobytu vymení so Šarífom. Favoritom na uvoľnené kreslo prezidenta je vdovec po Bhuttovej Asif Alí Zardárí, prezývaný Pán, desať percent.