TEHERÁN, TEL AVIV. Washington znepokojuje vývoj iránskeho vesmírneho programu.
Myslí si, že to, čo Irán označuje za civilný vesmírny program, môže mať aj vojenské využitie. Rovnako, ako to je s jadrovými experimentmi Teheránu. Pre tie čelí sankciám Bezpečnostnej rady OSN.
VIDEO: Vypustenie iránskej rakety
Biely dom vyhlásil, že víkendový úspešný pokus Iránu poslať do vesmíru raketu schopnú niesť satelit je „nešťastným počinom“. Upozornil, že Irán sa chváli balistickými raketami schopnými zasiahnuť Izrael, americké základne na Blízkom východe aj časť Európy.
Irán sa roky usiluje o vlastný vesmírny program. V minulosti vyniesol svoj satelit na ruskej rakete, teraz sa pokúša o všetko vo vlastnej réžii. Má to ukázať, že napriek tomu, že Irán je pre sankcie odrezaný od nových technológií aj materiálov, vie si technicky náročné veci vyrobiť aj na kolene.
Vesmírny program a podpora vedcov bola významnou agendou v kampani prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Ten sa prizeral na štart rakety.
Rakety, ktoré testoval Irán, môžu podľa AFP okrem satelitov „nosiť“ aj balistické strely. Odborníci pre agentúru povedali, že nevedia odhadnúť, ako je iránsky vesmírny program skutočne rozvinutý.
Autor: mik