Kramplová a Mečiar - Prvá neposlušnosť po šestnástich rokoch

Nikto si nevedel predstaviť, že by mohla niečo urobiť proti vôli predsedu. Istota, že nikdy nepôjde proti Mečiarovi, bola dlho správna, ale náhle skončila. A nezodpovedaná zostala otázka, aký veľký to bol dôvod, pre ktorý nesplnila príkaz človeka, ktorého

vždy poslúchala.

Zdenka Kramplová začala pracovať pre šéfa HZDS v roku 1992. Odvtedy pre neho pracovala ako poradkyňa, šéfka úradu vlády, ministerka zahraničných vecí, veľvyslankyňa v Kanade, podpredsedníčka HZDS, ústredná tajomníčka Ľudovej strany – HZDS a ministerka pôdohospodárstva.

Dnes ju Vladimír Mečiar zbavuje ministerského postu s odôvodnením, že je zodpovedaná za netransparentné obstarávanie. Ona tvrdí, že odchádza, lebo Mečiar chce „stranícky riadiť verejné obstarávanie“. Všetko nasvedčuje tomu, že obaja o sebe napokon povedali aj pravdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bola pri všetkom

Po nástupe tretej Mečiarovej vlády dostala Kramplová funkciu, ktorú v jeho druhej vláde zastával Ivan Lexa. Ako šéfka úradu vlády bola pri všetkom, čo sa tu od roku 1994 dialo. Bola aj pri zmarenom referende a práve po ňom prevzala funkciu, na ktorú už nemal jej predchodca žalúdok. V júni 1997 sa stala ministerkou zahraničných vecí.

Svoju funkciu vykonávala k plnej spokojnosti premiéra. V zahraničí obhajovala jeho neobhájiteľné kroky a doma popierala, že republika stratila integračnú šancu pre politiku predsedu HZDS. Po voľbách v roku 1998, keď už bolo jasné, že ďalej vládnuť nebude, premiér a zastupujúci prezident Mečiar špeciálne odmenil za služby len dvoch ľudí: Lexovi dal vlastný poslanecký mandát a Kramplovú odvolal, aby ju ešte pred nástupom novej vlády poslal za veľvyslankyňu do Kanady. Až tak si ju cenil. Čo mu však vôbec nebránilo, aby zhodil na ňu, za čo bol on sám zodpovedný.

SkryťVypnúť reklamu

Ja nie, to ona

V roku 2001 bol expremiér Mečiar obvinený z trestného činu, lebo desaťkrát dal vyplatiť odmeny členom svojich vlád, hoci mu to zákon neumožňoval. Jeho ministri od neho protizákonne dostali 14 miliónov korún. Vtedajší predseda NKÚ pritom Mečiara upozornil, že odmeny dávať nesmie.

Obvinený expremiér sa obhajoval tým, že za odmeny zodpovednosť niesť nemôže, lebo premiér nie je správcom rozpočtovej kapitoly Úradu vlády. „Za nakladanie s peniazmi vždy zodpovedá šéf kapitoly,“ tvrdil Mečiar. A tým je vedúci úradu vlády. Od roku 1994 do roku 1997 túto funkciu zastávala Kramplová. Prokuratúra napokon obvinenie voči expremiérovi zrušila, ale pokus zvaliť vinu za vlastné prešľapy na podriadenú si nemohla Kramplová nevšimnúť. Možno aj to bol dôvod, pre ktorý v roku 2001 z funkcie podpredsedníčky HZDS „zo zdravotných dôvodov“ odišla.

SkryťVypnúť reklamu

Zveril jej stranu

Do činnej služby po boku Mečiara sa vrátila v roku 2005. Ako ústredná tajomníčka bola predsedovi opäť blízka. Keď sa Mečiar podrobil vážnej operácii a na štvrť roka opustil verejný život, stranu zveril dvom ľuďom: Kramplovej a Milanovi Urbánimu.

O dôvodoch, pre ktoré si získala takú pozíciu, otvorene hovorili ľudia z najvyššieho vedenia strany, pravda, ak im novinári zaručili, že zostanú nemenovaní: „U Kramplovej Mečiar vie, že nikdy nepôjde proti nemu. Bez Mečiara by nebola nič a určite nie ústredná tajomníčka. Aj to je dôvod, prečo získala jeho dôveru a takú moc v strane.“

Svoju oddanosť prejavila vtedy, keď dve okresné organizácie navrhli za kandidáta na predsedu Viliama Vetešku. Ústredná tajomníčka to označila za účelovú hru a pripravenú kampaň. Jej absolútnou lojalitou si bol šéf HZDS natoľko istý, že v novembri 2007 z nej urobil ministerku pôdohospodárstva. Premiér Fico neprotestoval, hoci išlo osobu, ktorá sa diskvalifikovala nielen prácou pre Mečiara, ale aj tým, čo robila, keď pracovala pre iných.

SkryťVypnúť reklamu

Propagátorka lavíny

Po návrate z Kanady sa Kramplová dala na podnikanie. V júli 2001 vyšla v denníku Korzár reportáž o tom, ako bývalá ministerka prepožičiava tvár a meno českej skupine Avalanche, ktorá valila na Slovensko pyramídovú hru.

Exministerka moderovala stretnutia, na ktorých česká lavína získavala nových klientov. Podľa autorky reportáže Kramplová ľuďom hovorila, že sa do „systému“ zapojila medzi prvými na Slovensku a že už získala takmer polovicu limitu, po ktorom dostane od firmy ako prémiu auto značky Volvo.

Šéfov hry neskôr české štátne zastupiteľstvo stíhalo za to, že skupina Avalanche „nevyvíjala také podnikateľské aktivity, na základe ktorých by mohlo dôjsť k reálnemu zhodnoteniu prostriedkov získaných pôžičkami“. Hoci Mečiarovo HZDS i Ficov Smer dlhé roky kritizujú každého, kto je spojený s pyramídovými hrami, z propagátorky jednej z nich urobili členku vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý a posledný raz

Dôvod, pre ktorý bude Kramplová dvojnásobnou exministerkou, poznáme. Je ním 900–miliónová zákazka pre firmu Columbex International. V súvislosti s ňou sa nedá veriť dvom veciam: že spôsob, akým o nej ministerstvo pôdohospodárstva rozhodlo, je obhájiteľný. A že Mečiar ho napadol preto, lebo mu ide o transparentnosť vo verejnom obstarávaní.

Keďže zákazka bola udelená podprahovou metódou, na základe výzvy zverejnenej „dva týždne na nástenke na ministerstve aj v Business centre Apollo“, majú Mečiar a Jureňa nepochybne pravdu, keď tvrdia, že obstarávanie bolo netransparentné. Predseda HZDS vyhodil Kramplovú z vlády, lebo odmietla zrušiť už podpísanú zmluvu. Pravdu však hovorí aj Kramplová, keď tvrdí, že šéf HZDS ju vyhodil, lebo „chce stranícky riadiť verejné obstarávanie“.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiarovi netransparentnosť nikdy neprekážala, on sám ju organizoval. Keď vládol, presadil protiústavný zákon, ktorý mu umožnil, aby pod pokrievkou FNM „rozprivatizoval“ štátny majetok za vyše sto miliárd korún. Ako člen dnešnej vládnej koalície umožnil, aby jeho človek v pozemkovom fonde podpísal také zmluvy, vďaka ktorým získala lukratívne pozemky pod Tatrami firma, ktorej konateľom je Mečiarov sused a spolumajiteľom osoba, ktorá s ním dlhé roky spolupracovala.

Tandem, ktorý vydržal šestnásť rokov, sa rozpadol hneď po tom, keď Kramplová prvý raz nesplnila, čo jej prikázal Mečiar. Sotva sa dá ubrániť dojmu, že jej to zrejme stálo za to.

Ministerkou bude útla žena, ktorá sa, verte mi, nedá. Politika sa robí aj tak – kam čert nemôže, tam pošle ženu... Jedno viem, nech sa deje čokoľvek, ona sa nevzdá.“

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Mečiar o Zdenke Kramplovej na mítingu HZDS - 6. jún 1997

Dôrazne som odmietala a odmietam jeho pokusy o stranícky klientelizmus pri verejných obstarávaniach.

Zdenka Kramplová o Vladimírovi Mečiarovi a dôvode, prečo ju dal odvolať – 16. august 2008

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 484
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 965
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 658
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 198
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 976
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 640
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu