Podľa najvýbušnejšieho člena tímu, trénera – otca Petra, sú jeho synovia v lodi ideálna kombinácia. Paľo je v komunikácii pohotovejší, v lodi vpredu imupulzívnejší háčik s hustejšou frekvenciou záberu pádlom. PETER HOCHSCHORNER mladší oboch kompenzuje pokojnou reakciou, viac váži slovo. Na poste kormidelníka vzadu silou vypáči loď aj z najkritickejšej polohy.
Ktorá z troch zlatých medailí sa z vody lovila najťažšie?
„V Sydney sme museli doháňať v druhom kole triapolsekundový náskok. V Pekingu to zasa boli najväčšie nervy. Z každej strany sme počúvali hetrik, hetrik. Nevýhodou pre nás bolo, že postavili jednoduchšiu trať, takže aj slabšie lode sa držali dlho v hre. Najhoršie pre mňa bolo nepredvídané čakanie po semifininále na finálový druhý deň. Necítil som sa dobre, chodil som ako v kóme. Psychicky nám pomohlo stretnutie so sestrou a s jej sedemmesačnou dcérou. Let znáša v pohode. Eva zaparkovala kočík pod tribúnou, aj pred semifinále nám Anetku podala cez plot, trošku sme si ju pomojkali na rukách. Pred finále sme ich navštívili v hoteli. Príjemné.“
Váš brat si sťažoval, že za posledné tri noci naspal toľko hodín, čo inokedy za jednu. Ako ste boli na tom vy?
„Ako zvyčajne sme to riešili filmom. Po poldruha hodine to so mnou zalomcovalo. Našťastie to bola americká blbosť. Názov neviem, začiatok vyzeral sľubne. Nadanému černoškovi nechcela vlastná mama povedať, aké má IQ, aby s tým vládal v živote chodiť.“
Koľko nosíte filmov so sebou?
„Paľo ich má na harddisku okolo stovky.“
Celý život v spoločnej lodi je vo vašom prípade šťastný príbeh o zlatom hetriku. Kedy ste sa naposledy pohádali a prečo?
„Neviem presne, niežeby to bolo výnimočné. Vždy ide o nejaký rozporný názor pri tréningu, v súkromnom živote sa nemáme prečo hádať.“
Ako ďaleko ste s budovaním vlastných domov?
„Ja dorábam chodníky a vonkajšie priestory, trávnik, závlahy. Paľo vonku ešte nezačal, pracuje na interiéri.“
Čo vám povedala priateľka pred pretekmi?
„Že išla s otcom do kostola a videla zlaté nebo. Vážne.“
Aký darček máte pre ňu z Pekingu okrem medaily?
„Stihli sme si odskočiť na známy pekinský market. Nakúpil som jej kopec náramkov.“
Kam sa chystáte na dovolenku?
„Niekam bližšie bez časového posunu. Určite k moru, kde bude dobre fúkať aj pre môj obľúbený windsurfing. Zlepšujem sa, tak som si u kamaráta, čo má obchod pri Blumentáli, objednal novú dosku pre náročnejších. Stihol som výpredaj za polovičnú cenu.“
Pred olympiádou v Londýne 2012 bude zimná vo Vancouveri 2008. S hokejkou narábate obaja slušne, ale ktovie, čo by na vaše vodácke prilby povedali rozhodcovia. Sledovali ste šampionát v Kanade?
„Iste. Na majstra som tipoval Kanadu. Neviem presne, prečo to našim nevyšlo. Ja by som sa možno stratil v obrane, som silovejší typ, Paľo je typický technický útočník. Hokejové prilby zatiaľ nemáme a korčuľovať bez nich by bolo riziko. Vlastne by nás ani nepustili na ľad. Tak používame vodácke, hoci to určite vyzerá nezvyčajne.“
Máte priateľov hokejistov?
„Žeby sme si pravidelne telefonovali, to nie. Hrávame s partiou otcových kamarátov. Ale pri rôznych stretnutiach sa dobre porozprávame s Ľubom Višňovským.“
V Pekingu to boli najväčšie nervy. Z každej strany sme počúvali hetrik, hetrik. Nevýhodou pre nás bolo, že postavili jednoduchšiu trať, takže aj slabšie lode sa držali dlho v hre.
Peter Hochschorner
Autor: Peking