VARŠAVA, BRATISLAVA. Základňa bude. Americkí a poľskí vyjednávači sa vo štvrtok večer dohodli, že desať protiraketových striel bude mať od roku 2012 domov na poľskom území pri Baltskom mori. Predbežne podpísanú dohodu by mohli definitívne potvrdiť na budúci týždeň.
Spolu s radarom v českých Brdoch tak vyrastie v Európe protiraketový systém, ktorý by mal brániť kontinent. Podľa Američanov pred „darebáckymi štátmi“ ako Irán či teroristami.
Iné si myslia Rusi, ktorí tvrdia, že základňa bude namierená v prvom rade proti nim. Najväčšia krajina sveta aj včera dala najavo, že jej americká základňa blízko hraníc nie je po vôli. Zhoršia sa tým tiež ruskoamerické vzťahy.
Prekročili Rubikon
Kým český radar bol viacmenej jasnou záležitosťou, poľská dohoda sa narodila po osemnástich mesiacoch tvrdých diskusií. Poliaci nechceli Američanom vyhovieť len tak a žiadali na oplátku zbrane. Keď sa rokovania dostali do slepej uličky, Washington už zvažoval, že základňu postaví inde.
Nakoniec sa s Poliakmi dohodli, čo poľský premiér Donald Tusk prirovnal k „prekročeniu rieky Rubikon“. Spokojná vyzerá aj Varšava. Za desať protiraketových striel, ktoré bude obsluhovať 110 amerických vojakov, dostanú od Američanov 96 rakiet Patriot (jedna stojí asi milión eur).
Ku kľúčovej dohode došlo v čase, keď vojna v Gruzínsku pokrivila vzťahy Američanov s Ruskom. „Nemyslím si , že na našu dohodu to malo nejaký vplyv,“ reagoval Tusk na špekulácie, či to spolu súvisí.
Iný názor majú niektoré médiá, ako aj poľský minister obrany Bogdan Klich. „Vyzerá to tak, že Američania zmenili názor pod vplyvom situácie na Kaukaze,“ povedal minister pre poľský Dziennik. „V očiach Washingtonu tento konflikt dokázal, že Rusko nie je stabilný partner pre USA,“ dodal.
Podobný názor naznačil aj najväčší poľský kritik Moskvy, prezident Lech Kaczyński. „Myslím si, že Tuskova vláda si napokon aj pod vplyvom udalostí v Gruzínsku uvedomila, že biele je biele a čierne je čierne,“ povedal Kaczyński.
Rusko považuje vytvorenie základne za útok proti Moskve. „Fakt, že dohoda bola podpísaná v čase krízy americkoruských vzťahov pre Gruzínsko, značí, že protiraketová základňa nebude postavená proti Iránu, ale proti Rusku,“ povedal podľa poľskej televízie ruský vyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin. Obavu zo základne potvrdil aj ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Poľsko ako cieľ útokov?
Z mnohých vyhlásení ruských politikov vyzneli najostrejšie slová zástupcu náčelníka ruského generálneho štábu Anatolija Nogovicyna. „Poľsko s americkými raketami sa stane na sto percent cieľom útokov,“ povedal podľa AP s tým, že práve takéto objekty sa vo vojne stávajú prvým terčom. „To nemôže zostať nepotrestané,“ dodal generál.
Kto by mal Poliakov za to potrestať, nespresnil.