Augustín Nádaský sa v šaštínskom kláštore postaral o vytvorenie najväčšej neuniverzitnej knižnice na Slovensku. Tento vynikajúci pedagóg stál v období komunizmu pri zrode Slovenského gymnázia Antona Bernoláka pri Ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Od roku 1976 až do pádu socialistického režimu bol jeho riaditeľom. Po návrate na Slovensko pri národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie spoluzakladal Gymnázium Jána Bosca.
„Aj vo vysokom veku mal veľmi dobrý vzťah k študentom. Často sa ma pýtal, ako sa im darí. Počas maturitných skúšok mal o nich záujem, ako keby bol stále ich učiteľom,“ spomínal na neho terajší profesor na gymnáziu Marek Šefčík.
Pedagóg a saleziánsky kňaz Augustín Nádaský bol v roku 1950 internovaný spolu s ostatnými rehoľníkmi. V januári 1952 ušiel cez Moravu do Rakúska a po troch mesiacoch sa dostal do Talianska. V Ríme vyučoval slovenčinu, nemeckú literatúru, dejepis, zemepis, taliančinu a filmológiu. Okrem toho pripravoval vo Vatikánskom rozhlase slovenské vysielanie.
Medzi saleziánmi sa venoval mladým 61 rokov a takmer 50 rokov pôsobil ako kňaz.„Bol kňaz, teológ, lingvista a pedagóg. Uvedomelý Slovák, ktorý vedel stmeliť národné a kresťanské hodnoty. Vážim si aj jeho intenzívnu prácu pre slovenský exil,“ napísal v kondolencii predseda Matice slovenskej Jozef Markuš.
* 2. 10. 1930
† 6. 8. 2008
Autor: (kt) FOTO – www.derstandard.at, internet