SOČI, BRATISLAVA. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili povedal pre televíziu CNN, že ruskí vojaci „plienia, vraždia a znásilňujú“. Ruský prezident Dmitrij Medvedev mal včera nemeckej kancelárke Angele Merkelovej ukázať fotografie, na ktorých gruzínske jednotky „vraždia ženy a deti a zapaľujú kostoly plné utečencov“.
Už dávno sa nebojuje len na gruzínskom území. Súboje na diplomatickom poli nie sú o nič vyberanejšie.
Viac nie, ako áno
Merkelová včera bojovala v ruskom letovisku v Soči. Len 35 kilometrov od hraníc s Gruzínskom sa stretla s ruským prezidentom. Zhodli sa v máločom. Merkelová označila ruské operácie v Gruzínsku za neprimerané, Medvedev za nutné.
Nemecká kancelárka trvala na územnej celistvosti Gruzínska, ruský prezident hovoril, že separatistické provincie Južné Osetsko a Abcházsko nebudú chcieť ostať súčasťou Gruzínska. Merkelová žiadala vyriešiť konflikt raz a navždy, aby sa podobné útoky neopakovali. Medvedev tvrdil, že Rusi zareagujú zakaždým rovnako, ak bude niekto ohrozovať ich mierové jednotky.
Kancelárka hovorila o medzinárodných mierových silách, ktoré by dohliadali na plnenie šesťbodovej mierovej dohody. Ruský prezident neprotestoval, ale pripomenul, že Abcházci a Oseti aj tak najviac dôverujú Rusom.
Rusi sa hnevajú
Konflikt, ktorý sa začal počas pekinskej olympiády, sa nepriblížil k riešeniu ani na území, kde sa chystá zimná olympiáda v roku 2014.
Rusi sa hnevajú, že sa im na medzinárodnom poli nedarí tak ako na gruzínskom území. To, čo Merkelová hovorila v Soči mierne, opakovala americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová v Tbilisi oveľa ostrejšie. „Ruské jednotky musia okamžite opustiť Gruzínsko. Už nie je rok 1968,“ povedala podľa agentúry Reuters.
A to sa mali Rusi podľa ich veľvyslanca v Berlíne Vladimira Koteneva ešte kancelárke Merkelovej posťažovať na príliš veľký vplyv niektorých východoeurópskych krajín na čele s Poľskom v Európskej únii. Vplyv, ktorý je silne protiruský.