BANSKÁ BYSTRICA. Ľudia, ktorí investovali do firmy Drukos a peniaze nestihli vybrať skôr, ako sa táto pyramídová hra skončila, môžu čakať, že definitívne prídu o štyri z piatich investovaných korún. Vyplýva to zo správy o speňažení zvyškov Drukosu, ktorú tento týždeň schválil banskobystrický krajský súd.
Presný termín vyplatenia zvyškov investícií nie je známy, ak všetko pôjde hladko, môže to byť ešte tento rok. Veritelia môžu najprv dva týždne pripomienkovať správu o speňažení, ich pripomienky potom posúdi súd. Ďalší krok, na ktorý sa bude čakať, bude uznesenie o rozdelení peňazí. Aj to možno pripomienkovať – mesiac po vyjdení v Obchodnom vestníku. Keď sa súd vyrovná aj s týmito námietkami, bude môcť správkyňa konkurznej podstaty začať vyplácať veriteľov.
Väčšina počká dlhšie
Dobrou správou pre malých veriteľov je, že zostatok sa prakticky celý rozdelí rovnakým dielom. Záložné práva na časť majetku Drukosu mal totiž len jeden veriteľ – ten dostane 1,3 milióna korún.
Správkyni konkurznej podstaty Drukosu Marte Todekovej sa za 6 rokov konkurzu podarilo získať z majetku 910 miliónov korún, náklady na správu a odmena pre správcu to znížili na konečných 665 miliónov korún.
Po krachu Drukosu si vyše 4-tisíc ľudí a firiem prihlásilo pohľadávky za viac ako 13 miliárd korún. Súd uznal, že Drukos dlhuje len tritisíc veriteľom v celkovej výške 3,3 miliardy korún. Veľké množstvo popretých pohľadávok zdôvodňuje správkyňa konkurznej podstaty tým, že veritelia často nerešpektovali, že časť vkladu im už firma vyplatila. Vo veľkom si prihlásili pohľadávky aj tí, ktorí si Drukos pomýlili s inými firmami bývalej skupiny vedenej podnikateľom Františkom Mojžišom.
Kto vložil peniaze do BDV družstva a Autodrukosu, môže časť z nich získať späť z konkurzu týchto firiem. Čakať bude však oveľa dlhšie ako priami veritelia Drukosu. Konkurzy BDV družstva a Autodrukosu totiž čakajú na peniaze z Drukosu. Tieto firmy sú najväčšími veriteľmi materského Drukosu. Spolu by od neho mali dostať 480 miliónov korún (15,9 milióna eur).
Malí vkladatelia do Drukosu by si tak mali rozdeliť približne 180 miliónov korún (5,97 milióna eur). Zjednodušene možno povedať, že v priemere dostanú ľudia z Drukosu späť 6-tisíc korún (199 eur).
Prišli o úspory
Drukos začal ponúkať v roku 1998 občanom za ich vklady vysoké výnosy. Šéfovia Drukosu následne vytvorili družstvo BDV, ktoré vyberalo od ľudí peniaze a požičiavalo ich Drukosu.
Podpredseda Združenia občanov poškodených nebankovými subjektmi Štefan Šipoš tvrdí, že kauza Drukos je svetlejší prípad medzi skrachovanými nebankovými subjektmi. Predpokladá, že klienti ostatných subjektov BMG a Horizont a AGW dopadnú podstatne horšie. Upozorňuje však, že ani rozhodnutie banskobystrického krajského súdu v kauze Drukos nemusí znamenať koniec problémov. „Ľudia dostanú aspoň omrvinky. Dúfam, že nevzniknú ďalšie problémy a nikto správu nenapadne,“ hovorí.