LITTLE ROCK, BRATISLAVA. Iba niečo vyše týždňa pred nominačným konventom v Denveri je Demokratická strana v šoku. Predsedu demokratov v Arkansase Billa Gwatneya zavraždili. Gwatney (na snímke Reuters) bol dlhoročným rodinným priateľom Clintonovcov. (Bill Clinton bol v Arkansase guvernérom.)
Zastrelil dvoch
Hoci po odstúpení Hillary Clintonovej z prezidentského súboja podporil v rámci straníckej jednoty Baracka Obamu, na konvent mal ísť ako superdelegát newyorskej senátorky. Vražda nemala mať politický motív.
Tragédia v sídle demokratov v arkansaskej metropole Little Rock sa odohrala v stredu. Do kancelárskych priestorov vstúpil 50-ročný muž Timothy Johnson, ktorého práve vyhodili zo zamestnania v obchodnom dome. V sídle odstrčil niekoľkých úradníkov a dožadoval sa stretnutia s predsedom strany. Dostal sa do jeho kancelárie, kde ho chladnokrvne zastrelil. Potom išiel do baptistického cirkevného centra, kde zabil ďalšiu osobu. Polícia ho zastrelila po 50-kilometrovej naháňačke.
Little Rock, kde sídlia arkansaská vláda a parlament, bol asi na hodinu paralyzovaný, sídlo miestneho Kongresu uzavreli.
Barack Obama, kandidát demokratov na prezidenta a jeho súperka z primárok Hillary Clintonová vyjadrili nad tragédiou úprimnú sústrasť. „Bill Gwatney bol nielen dobrým predsedom arkansaskej Demokratickej strany, ale aj náš dôverný priateľ,“ povedala Hillary.
Násilie voči politikom
Clintonovcov akoby túto volebnú sezónu prenasledovali tragédie. V novembri sa do sídla kampane senátorky v New Hampshire dostal muž, ktorý tvrdil, že má bombu, a dožadoval sa stretnutia s kandidátkou. Leeland Eisenberg držal niekoľko rukojemníkov, no nakoniec sa vzdal. Pri incidente nebol nikto zranený.
Smrteľné útoky na politikov sú v Spojených štátoch skôr ojedinelé. Poslednou obeťou násilia pred Gwatneym bol pred desiatimi rokmi Tommy Burks, zákonodarca v miestnom Senáte v Tennessee. V jeho farmárskom pickupe ho zastrelil republikánsky oponent vo voľbách Byron Looper.