nuť legislatívci.
BRATISLAVA. S násilím v rodine sa spája mnoho mýtov. Týkajú sa predstáv ľudí o tom, akí sú muži, ktorí bijú svoje manželky, aké sú ženy, ktoré sa nechajú biť. Súvisia s dôvodmi, prečo k násiliu v rodine dochádza.
Psychologička Eva Sopková, ktorá sa tejto problematike dlhodobo venuje, hovorí, že často sa násilie muža voči manželke vysvetľuje a v skutočnosti ospravedlňuje tým, že muž mal vypité alebo je alkoholik, že bol nervózny, unavený či prepracovaný, že ho žena vyprovokovala. Násilie sa dáva do súvislosti s agresivitou, hnevom a zlosťou, temperamentom.
Podľa Sopkovej je dôležité vedieť, že nič z vyššie uvedeného - ani alkohol, ani iné drogy, únava, hnev, zlosť, agresivita, nie sú skutočnou príčinou násilia mužov páchaného na ženách a nemožno nimi násilie mužov voči ženám ani ospravedlniť. Môžu byť len "spúšťačom" násilia v konkrétnej situácii.
Obeťou sa môže stať ktorákoľvek žena
Už od sedemdesiatych rokov minulého storočia sa výskumy vo svete zameriavali na osobnosť týranej ženy a pokúšali sa nájsť odpoveď na otázku, aká je to žena, ktorá sa nechá biť a na otázku, prečo týraná žena od násilníckeho partnera neodíde.
Dospeli k záveru, že neexistuje žiaden osobnostný profil, ktorý by predisponoval ženu k tomu, aby sa stala obeťou vo vzťahu. Ináč povedané, hociktorá, ktorákoľvek žena sa ňou môže stať. Zistil sa jediný rizikový faktor. U ženy, ktorá bola obeťou alebo svedkom týrania, alebo zneužívania v detstve, je o niečo väčšie riziko, že bude týraná aj v párovom vzťahu.
Domáce násilie sa začne štatisticky vykazovať
Riešením problematiky násilia páchaného na ženách a v rodine sa u nás vláda začala vážnejšie zaoberať iba pred štyrmi rokmi. V roku 2005 schválila Národnú stratégiu pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách. Zaviazala sa vytvoriť celospoločenský systém na riešenie tejto problematiky.
Ministerstvu zdravotníctva pripadla napríklad úloha zaviesť monitorovanie a evidenciu domáceho násilia. A to tak, aby sa tieto ukazovatele dali štatisticky podchytiť.
Renata Puškárová z odboru zdravotnej starostlivosti a ošetrovateľstva ministerstva zdravotníctva povedala, že už v júni tohto roku dostali vybraní zdravotnícki pracovníci informačné brožúrky, ktoré ich teoreticky usmerňujú, ako by mohli a mali pomôcť obetiam násilia. Ide o lekárov a sestry prvého kontaktu na urgentnom príjme, chirurgii, v pohotovostných ambulanciách, v gynekologických ambulanciách a podobne. Brožúrka ich napríklad priúča, ako by mali otvoriť tému prípadného násilia, ako sa naň pýtať a ako žene naznačiť ďalšiu pomoc.
Zdravotnícki pracovníci sa v rámci celoživotného sústavného vzdelávania budú oboznamovať aj s problematikou násilia páchaného na ženách. V každej stavovskej nemocnici budú koordinátori pre prevenciu domáceho násilia.
Komiksovú informačnú brožúrku o násilí v rodine a jeho znakoch dostali aj niektoré školy.
Pomôcť by mohla aj legislatíva
V novele Trestného zákona, ktorá však ešte nie je schválená parlamentom, sa navrhuje rozlišovať verbálne a fyzické týranie, povedala Jana Revayová z ministerstva spravodlivosti. Pri fyzickom je stanovená trestná sadzba na štyri až 10 rokov, pri verbálnom na dva až šesť rokov.
Takúto klasifikáciu trestných skutkov rezort spravodlivosti vysvetľuje tým, že je v záujme štátu, aby poskytol rovnakú ochranu deťom a ženám pred fyzickým, sexuálnym aj psychickým násilím.
Násilie na ženách môže pomôcť zastaviť aj novela o Policajnom zbore, ktorá je už po druhý raz v pripomienkovom konaní. "Novelou by sme sa v tomto zmysle priblížili ku krajinám vyspelej Európy," povedala riaditeľka Aliancie žien Slovenska Katarína Farkašová.
Podobný zákon funguje v Rakúsku, Nemecku a ďalších krajinách.
Autor: Jarmila Horáková